יום שני, 28 באפריל 2014

עוגת פודינג קייצית אנגלית

שנות ה-40, 50, 60, או 70, מה זה משנה. זו עוגה גאונית וטעימה וזאת בדיוק העוגה שאני אוהב להכין כי אין צורך לדייק בכמויות ואפשר לשים כל מה שאוהבים ובטעם הרצוי.
המבט שובה לב והתפעלות וכמה שהיצירה הזו יפה לעין, כך גם ההכנה, כל כך קלה.
בבתים אנגליים טיפוסיים, זו העוגה שהכי מסמלת את הקיץ שזה בדיוק מה קורה אצלנו עכשיו עם ימי השרב המעצבנים או אם נפשפש סיבות בריטיות לעוגה כזו פה, אז ברור לי שהיה לפחות בית אחד, אם לא יותר, שהיו מכינים אותו בתקפות השלטון האנגלים בארץ (כמו הבית של סבתא שלי שהכינה לסרג'נטים עוגות ובו בעת היתה מצוטטת לתוכניותיהם לכיבוש הארץ) לאחר שליקטו פטל ושאר פירות יער בשדות כל שאפשר להגיד שמשהו אחד טוב נשאר לנו מהבריטים בארץ.
אז תגידו "זה לחם" ואתם לא טועים אבל אילו מרכיבים ציפיתם שיהיו בעוגה?
קמח, סוכר, שמרים, ועוד כל שאר אותם המרכיבים שיש בלחם ובעוגה ולא צריך להמתין לפירות היער שילבלבו כי אפשר לקנות קפואים שהם לא פחות טובים מהטריים.

עוגת פודינג קייצית English classic summer pudding
רשימת קניות
לחם לבן (בערך 7-8 פרוסות, ללא הקשה)
חופן תותים פרוסים
250 גרם פטל (השתמשתי בפרי קפוא)
250 גרם דובדבנים מחורצנים (השתמשתי בפרי קפוא*
מיץ מתפוז אחד
גרד מלימון אחד
3 כפות סוכר
1 כוס מים
כף אגראגר (או כף אבקת ג'לטין)
ו...עציץ.(או קערה גדולה)

ההכנה:
בסיר קטן, מכניסים את כל הפירות, עם המים וסוכר. בוחשים מידי פעם עד שמתקבל נוזל אדום וסמיך. מוציאים כמצקת גדושה עם הנוזל יחד עם אוסף של הפירות ושומרים בכלי קטן במקרר ליום למחרת.
עכשיו מגיעים לשלב שהוא אינו כתוב בספרי הבישול הבריטיים אבל הוא משפר פלאים את מצב העוגה: מוסיפים את האגראגר (או את כף אבקת הג'לטין) ובוחשים היטב. משאירים את הסיר על אש קטנה עד לשלב הבא.
חותכים את פרוסות הלחם לרצועות (בערך 2 רצועות לפרוסת לחם) ועוד פרוסה אחת שלמה לבסיס העציץ.
מרפדים את העציץ בניילון נצמד ומניחים תחילה את הפרוסה של בסיס העציץ. ממשיכים לרפד את פנים העציץ בפרוסות הלחם, כשכל אחת סוגרת על השניה כמו עלים.
לאחר ריפוד כל הכלי בפרוסות הלחם, יוצקים לתוך הכלי את תכולת הסיר. תחילה רק את הפירות ואחר כך את המיץ עד כמעט לכיסוי מלא. שימו לב שהלחם "ישתה" ויספוג אם מרבית המיץ. זה מצויין.
מניחים עוד פרוסה לסגירה "הגולל" מעל הכל ושמים צלחת עם משקולת שתהדק את העוגה. מאחסנים לילה במקרר או לפחות ל12 שעות.
למחרת, בסמוך להגשה, יוצקים את המיץ שבקערה הקטנה מעל העוגה ומפזרים מהפרי מסביב ומגישים.

אין תגובות:

פרסום תגובה