יום שני, 31 במרץ 2014

החלק הכי טעים בתרנגולת - תתפלאו מהו

ישנה בדיחה ידועה שאומרת כך:
"מה החלק שתימנים לא אוכלים בפרה?"
והתשובה היא "הפעמון"
לתרנגולת המון חלקים. יש את החזה, את שוק, יש את הירכיים, את הכנפים שהן הכי טעימות על האש, את הרגליים מהן היו מכינים מרק עוף ועוד חלקי פנים כמו הכבד, הלבבות וכד'.
ישנו חלק אחד שלמיטב ידיעתי, עושים בו שימוש רק בני אשכנז והוא העור (למקפידים, צוואר העור).
ביום שישי הלכתי לקנות פרגיות לעשות על האש לכבוד שבת אלא שהקצב לא שמר לי ירכיים ללא עצם (הפרגיות) ולכן הייתי צריך לפרק ירכיים בעצמי.
לא שזה סיפור גדול, סתם בזבוז זמן אבל ניחא, לקחתי את הבאסה בסבבה והלכתי לפרק 12 ירכיים.
(אם כבר אנחנו נוגעים בזה, אז עשיתי קצת חישובים כספיים ומצאתי שעל כל קילו של ירכיים, מקבלים חצי קילו של בשר פרגיות אז תעשו את החישוב שלכם מול הקצב לפני שאתם קונים זה או זה)
לצד הערימה של העצמות, נערמה לה ערימה קטנה של חתיכות עור שהורדתי מהירכיים. מיד נזכרתי בחטיפים שמכינים מחתיכות העור האלה והנה זה בא.
לפני שבני אשכנז מזנקים וצורחים "זה לא עור של תרנגולת אלא עור של אווז" אז אחדד את הנושא: נכון, אתם צודקים. בני העשירים היו אוכלים את אותו הדבר מעור של אווז אבל העושר לא היה אצל כולם והיו כאלה שהסתפקו גם בעורה של קוקוריקו שפורקה לגורמים. (ושלא לדבר על כך שבעצם מדובר בחיקוי וגיור יהודי של מאכל גויים שהוכן רחמנא ליצלן מחיות לא כשרות)
השם של התוצאה הקסומה הזאת נקרא גריבען, או גריבלעך. היו לוקחים את העור ממנו היו מפיקים את השמאלץ ומטגנים עם בצל וזוללים על לחם. יוצאי הונגריה מכירים את החטיף השווה הזה כטרפטו Tepertő או Töpörtyu אבל לא משנה השם כי אין חולק שמדובר בחלק שכולם אוהבים.

סלט כרוב עם גריבען, גריבלעך או טרפטו (תבחרו את השם) עם אפונת ווסאבי
רשימת קניות:
200 גרם עור עוף חתוך לקוביות
חצי כרוב סגול
1/2 כוס אפונת ווסאבי (אפונה יבשה עם ציפוי ווסאבי חריף)
בצל לבן קצוץ דק

הכנה:
מחממים מחבת נון סטיק ללא שמן. מניחים את חתיכות העור במחבת ומניחים לחום להמיס את העור. מערבבים מעט מידי פעם. השומן ימס מהעור ויהפוך לנוזל והעור יתחיל להתפצפץ ולהשחם יפה.
מוסיפים את הבצל הקצוץ עד לשקיפות. מוסיפים את הכרוב (אפשר גם כרוב לבן ואפשר להוסיף קצת ירקות שורש כמו גזר, צנון, או עלי סלרי קצוצות) 
ממשיכים לאדות את הכל במשך 2-3 דקות עד שקצוות הירקות מתחילות לקבל גוון זהוב. מכבים את האש, זורקים פנימה את האפונים, בוחשים קלות ומגישים כסלט חם עם קרעי פיתה טריה.

אין תגובות:

פרסום תגובה