יום שישי, 3 בינואר 2014

יום העסקים הקטנים

יום העסקים הקטנים.
יום העסקים הקטנים, הוא בדיוק כמו יום ההוקרה הלאומי לחיילי המילואים. אני מחפש את המונח המתאים ולדעתי הוא יום הבלוף הגדול.
צר לי להיות משבית השמחות, מכבה הנרות, רואה השחורות או זה שאומר ההפך מכולם אבל הפעם הצליחו לעשות לי את זה.
למעלה מחודש וחצי מפמפם לנו בנק הפועלים כמה הוא אוהב אותנו, העסקים הקטנים. (גילוי נאות, לא רק הפועלים. גם לאומי, דיסקונט, המזרחי וכל השאר) וזה ברור. עלינו בנויה הריבית הקצוצה, אנחנו משלמים מעמ למדינה וביטוח לאומי תמיד בזמן, אין לנו תספורות והנחות במיסים כמו לטייקונים.
אם נכניס מעט הומור בכל הפוסט הזה (בטרם אשאב שוב לעצבים), הנה הסבר קצקצר במבוא לכלכלה מס' 2 מפי הגדולים בודו וגליקמן. זה באידיש אבל אני מבטיח לכם שתבינו כל מילה. במיוחד את הסוף.
ו

תודה לאיציק גיטלר על ההברקה שבאה במקום.

היום ראיתי את מר ציון קינן בשידור חי מהשוק בטבריה. הוא העפיל ממדינת תל אביב הישר לצפון והחיוך שלו מאוזן לאוזן כמו דיילת בסינגפור איירליינס, הביא אותי להצמד למסך על מנת לשמוע מה כל כך משמח את מר קינן.
מבין השורות, אפשר היה לשמוע את העומד בראש בנק הפועלים, זה שנתן לדנקנר הבן דוד הלוואות ללא בטחונות, שמחק לו חובות על ימין ועל שמאל ושנתן לו אשראי ללכת ולקנות בנק אחר (הכל בשעה שעמד בראש הבנק הגדול במדינה בתפקיד ציבורי לכל דבר) ולעומת זאת, גם ראיתי בזוית הדמיון שלי איך פקידה בבנק מוציאה לעצמאי את הקורקבן כדי שיסגור איזה חריגה באשראי של 500 ש"ח ואם לא, היא תהפוך אותו לחשבון מוגבל.
יצא לי לשמוע את יאיר לפיד מספר למיקרופונים כמה פעמים שהמשימה שלו היא להוריד את נטל יוקר המחיה בארץ ובעיקר על שכבות הביניים מכיוון שהעשירים לא משלמים ולעניים אין מאיפה לשלם. בנתיים הוא הוריד שקל על הגבינה ועל השמנת אבל הנדלן מטפס כמפלצת. יפה יאיר. יש לאן לשאוף. יצא לך אולי לקרוא את הפוסט שלי על המחירים בגאורגיה? 

אגב, גם המדינה אוהבת אותנו.
לעסקים קטנים אין דמי אבטלה, ימי מחלה, שלא לדבר על החסכון הפנסיוני, פיצוי הוגן על ימי מילואים וכל זאת למרות תשלומי הביטוח הלאומי הגבוהים ביותר. ימי האשראי הממוצעים מגיעים לבין 75 ל-100 ימים!!!, כולם אוהבים אותנו, יותר נכון, את כיסנו.
אבל זה לא יפה לדבר ככה על המדינה ועל כן נדון אותה לכף זכות כי המדינה חוקקה שני חוקים הכי מפגרים שיש.
החוק הראשון הוא משלמים מס רק כשהכסף נכנס. http://sba.economy.gov.il/about/snews/pages/sn2.aspx שזה אומר שאין יותר הנפקת חשבונית מס ללא קבלת תשלום. תראו לי עסק אחד שאכן מצליח ליישם את החוק הזה. (ותראו לי גם אחד שנענש על הפרת החוקולל הפרזנטור שנבחר לקמפיין זה הלוא הוא יובל המבולבל שנתפס על העלמת מס והמיר את העונש שלו בעוד קמפיין מטופש "לשרות הציבור". זוכרים?

והחוק השני הוא עוד יותר מטומטם מקודמו. שמו בישראל הוא חוק הגבלת אשראי ספקים שזה אומר שלא יהיה יותר "שוטף+חפש תחברים שלך" במוסדות ממשלתיים. http://lahav.org.il/lahav/small-buisneses/411/
אבל רגע, איך יהיה "שוטף+ " אם לא הוצאתי חשבונית מס? כי הרי ברור שאף אחד לא יודע מה זה חשבון עסקה פרופורמה וזה גם לא מחייב גופים שהופרטו. אגב, מישהו פעם ניסה לקבל צ'ק מרשות מקומית לפני הזמן? )

יום אחד בשנה הם מחבקים אותנו עם עין אחת קורצת, (עוד מצפים שניתן הנחות בייחוד כשאנו קורסים תחת נטל העלויות) והם אומרים: המשיכו כך. את הפרמיות הקומבינות והבונוסים שלנו אנחנו עושים על הגב שלכם.

מה עשתה המדינה והממונה על כך, הרשות לעסקים קטנים?
בואו אגלה לכם.
1. חוקקה שני חוקים חסרי כל תוכן ומשמעות.
2. הקימה ערוץ יוטיוב. WOW איזו התרגשות!!!
3. הקימו ערוץ פייסבוק. ישששש כשלא יהיה לי מה לעשות, אני אכנס אליכם ותקבלו לייק.
4. הקימו קמפיין פרסומי עם 77 אלף כניסות (בערך כמות של שני בלוגרים בשעתיים. רק שחכו לספר שהגולשים הם אלה בעלי עסקים הנואשים שלא מוצאים פתרונות לתזרים שלהם מול עליות המחירים)
5. הקימה אתר אינטרנט. ה-ל-ל-ו-י-ה!!!
6. נסעו לחו"ל לאיחוד האירופאי, לOECD, לUSA ולאוסטרליה (איך לא, צריך ללמוד מהגויים מה לא לעשות)
7. נערכו לשעת חירום (בחיי ככה כתוב באתר שלהם)
ועוד שלל פעילויות חסרת כל משמעות ישירה לבית העסק (אני רק מקווה שלפחות לעבודות אלו לקחו עסקים קטנים.)
אגב, שלא תפלו בפח. הרשות לעסקים קטנים, תפקידה היא לתת קרש קפיצה לעסקים אלה. יש שם המון כספים המיועדים כקרנות עידוד לצמיחת העסק. גם זה הפך להיות הביזנס הכי טוב של הבנקים ועוד כמה יועצי אחיטופל מכיוון שהריביות והתנאים הם הכי לא ידידותיים לעסק המחפש את המקפצה העסקית שלו. אז גם זה הוא קשקוש אחד גדול.
אגב, אני ממליץ לקרוא בעיון את הקישור הבא. זה מרתק
http://www.moital.gov.il/NR/rdonlyres/02C691F7-E642-4D10-AD4B-A02AFA5D1913/0/doh.pdf
בקלות תוכלו ללמוד אין יושבים להם אנשים שהם בסך הכל פונקציות של מינויים פוליטיים  שכל תפקידם הוא להעביר את הזמן עד למינוי הבא תוך שהם עושים שימוש מרתיח בכספי ציבור. כי אחרת, הייתי מצפה לראות תוצאות אחרות לגמרי.

אקיצר, אדוני שר האוצר מר יאיר לפיד, אדוני השר נפתלי בנט, גבירתי חברת הכנסת פאינה קירשנבאום, אדוני חבר הכנסת רוברט אילטוב, (אתם הם אלה שמתהדרים בחוקים אלו, לא שמא אתם חביבים עלי)אתם עושים מעט מידי, מאוחר מידי.
כשאתם יושבים לכם בטרקליני מכובדי העם, מתכחכים בין מקבלי ההחלטות, מרימים את ידיכם בהחלטות ובקבלת חוקי המדינה, אתם שוכחים מי שלח אתכם. ביננו, גם החוקים האלה הם לא יוזמה שלכם אלא פונקציה של לוביסטים שחפרו לכם בראש עד כי אמרתם נו טוב, נשחרר משהו לעם. גם ככה זה לא ישים. ומה אכפת לכם ככה על הדרך לשזף את עורכם מול תאורת האולפן ומיקרופוני הרדיו?
חבל כי זה עצוב. (עד הדרך קיבלתם לייקים למרות שבאמת לא מגיע לכם)
שבת מנוחה.אין תגובות:

פרסום תגובה