יום שבת, 11 בינואר 2014

נתן הבית התימני האורגינליהוא למד רפואה אבל אהבתו לבישול הכריעה את עתידו. כך מעיד על עצמו נתן בשלט המתנוסס על חלון המסעדה וחושפת מעט על אודותיו של המתחרה החמישי בסדרת רויאל שף של YES  קומדי.
לצופי הסדרה "רויאל שף" קל לחבב את נתן. פיו מפיק מרגליות ואמרי שפר עוקצניות כלפי שאר המתמודדים. הוא לא פרייר ויצא לי גם לשמוע עליו משפט נחרץ שאם נחש קוברה יכיש את נתן, הנחש ימות ראשון.
באר שבע היא עיר מתפתחת. מעיר רחוקה ועל סף הנידחת, עם פריחתה של אוניברסיטת בן גוריון, היא חווה חיים תוססים כיאה לעיר של סטודנטים.
הבית התימני האורגינלי של נתן לא פונה לסטודנטים אלא לאלו שמחפשים מסעדות פועלים בעלי ייחוד, כמו האוכל התימני של נתן.
הדרמנו דרומה לעיר האבות על מנת לבחון את האוכל של נתן מקרוב. אין זה אומר שלא נבחן מקרוב גם את דעותיו על העולם ועל הרויאל שף בפרט.
שמו האמיתי כפי שהוא מעיד על עצמו על שלט נייר התלוי על חלון המסעדה הוא יחיא בן סלאם כהן, יליד תימן שעלה לארץ בשנת 1980. לדבריו נתן למד רופאה ובישול ועל כן פתח את מסעדת חכמי תימן בעיר. ותיקי העיר מספרים שהמסעדה הראשונה היתה תוצר של חנות ירקות שנתן הקים ולאט לאט החל לבשל בה. גולת הכותרת היתה שבמסעדה לא היו שולחנות וכסאות אלא ארגזי ירקות מהחנות.
לאחר שני גלגולים נוספים ולאחר 26 שנה של בישול תימני, נפתחה בשעה טובה מסעדת הבית התימני האורגינלי במקומה הנוכחי.
את המכתב חותם נתן בשם "ד"ר יחיא סלאם כהן".
מאחר ואני סקרן שלא יכול לקבל כל דבר כמון מאליו, שאלתי הראשונה לנתן היתה על תואר הד"ר שהוא חתום עליו. מיד נתן מחייך ואומר "עזוב נו, זה ליצור עניין" וכך הופרכה לה עוד שמועה בנוגע לעברו של איש שחרצובות לשונו פוגעות כחץ בכל מי שלא מיישר איתו קו.

עם בואנו לבית התימני, קיבל אותנו נתן בספר פנים יפות, כיאה לבאר שבעי מצוי. מבט סוקר מסביב, מגלה מסעדה שסובבת סביב ציר אחד. נתן.
לדבריו, הוא הטבח, הוא המלצר, הוא האחראי על הטאבון והוא גם על הקופה.
הטאבון של נתן, שעוד נחזור אליו עומד בכניסה למסעדה ושם הוא מנצח על המלאכה כשהוא רואה מי מגיע, מי אוכל ומי בדרכו לסיים את הארוחה.
אם תבחינו בשלט האומר "המסעדה הכי איטית בעיר", זו לא קלישאה אלא אמת לאמיתה. אפשר לשבת דקות ארוכות עד שכבוד שר האופים יתפנה לקבל מכם את ההזמנה.
לאחר שעשינו הכירות קצרה שכללה מספר אמרי שפר, קיבלנו לשולחן מספר סלטי פתיחה קטנים וגם פיתות הישר מהטאבון. לפני הכל, אני חייב לספר שמדובר בפיתות הכי טעימות שאכלתי מימי. הן רכות, פריכות ועבות בדיוק כמו שאוהבים לטבול אותן ברוטב התבשילים.
קיבלנו מבחר תבשילים שנתן הכין.
לדבריו מדובר בתבשילים בבישול איטי אשר מתבשלים לילה שלם בכדי לקבל את הטעמים. האוכל של נתן מתובל לעיתים יתר על המידה. יתכן וזה מאהבת הלקוחות או על מנת לקבל צבעים עזים בצלחת. אבל בבואנו אליו ידענו שלא מדובר במסעדת עילית.
קינוחים אצל נתן אין. הוא מאמץ את מסעדת רחמו בירושלים שהיה אומר לסועדיו "לא ללעוס, לבלוע" וזאת על מנת שכל הסועדים יזדרזו כדי לפנות מקום לסועדים הבאים.
תוך שאנו בולעים ולא לועסים, נתן מספר לנו את האמי מאמין שלו על הריאליטי. מכיון שהוא רואה עצמו לא מעודכן עם המודרניות (אין לו טלפון נייד, אין לו חשבון בנק ואין לו כרטיסי אשראי) וגם את המילים פייסבוק ובלוג הוא שמע רק לאחרונה אבל חבר טוב הסביר לו מה זה ריאליטי ועל כן נתן הגיע לסדרה כשהוא מוכן. מוכן זה אומר שכשכולם הביאו תבלינים מהבית, מכונת שווארמה, חצילים טריים או סולת, נתן הביא תיק יד קטן עם מעט חוויאג' ואיתו לשונו החדה וכך הוא זכה להיות מושך האש של הדוקו ריאליטי הקולינרי הכי מצחיק שיש. הוא מודע היטב למיקומו וליכולתיו כקולינריות אם כי נגע בפיסגה שכערך קייטרינג לחתונת הכלבים בסדרה.
נתן הוא חביבם של אורחיו הקבועים. כשהם באים לשלם, הוא יודע בעל פה כמה אכלו בכל שולחן אבל הוא מגלה יד רחבה כשצריך לשלם ותמיד הוא מעגל כלפי מטה. "אין אחד שלא אוהב הנחות" כך הוא לוחש לי ונותן חבילת תבלינים לאורח שנוסע לשהות ממושכת מעבר לים, כדי שלא ישכח את הטעם של הבית.

הבית התימני האורגינאלי, הרצל 25 באר שבעאין תגובות:

פרסום תגובה