יום שלישי, 24 בדצמבר 2013

באבאיאגה - המאמא של הוורניקסאחרי שפגשתי את לירן גבאי והאחיות לבית חביב, גברה בי הסקרנות לפגוש את מריה, המתמודדת "הרוסיה" שברויאל שף. 
למה ההגדרה "רוסיה" ולמה הגרשיים? כי מריה היא אמנם עולה חדשה בארץ אבל היא אוחזת בתגית זו כבר 18 שנה. מה שהופך אותה לישראלית לכל דבר, עם מבטא.
הביקור בבאבאיאגא הוא קצת בעייתי מבחינתי. המקום אינו כשר אבל בכל זאת, הלכתי לפגוש את מריה וגם לטעום את מה שאפשר.
אני לא זוכר כמה פעמים יצא לי לטעום אוכל רוסי. בעצם זה אף פעם לא קרה אם אני מנער את זכרוני. זהו מטבח עתיק מאוד הנשען על חומרי גלם "כבדים" ומנות קלאסיות רבות שהמסורת היא המנצחת על התזמורת. 
טעמתי מנות ראשונות וקינוח. התעלפתי.

מריה יודעת את מקומה במדוייק. בדיוק כמו שבאבאיאגה הינו אי קטנטן בלב תל אביב הסואנת.
באבאיאגה (מכשפה סלאבית השומרת על אילו שליבם טהור) היא מסעדה אירופאית הבנויה כבועה בתוך תל אביב ההומה. בין האורחים ראיתי חליפות מחוייטות לגברים ולבוש מוקפד לנשים. צוות מסעדה מוקפד והעיצוב סולידי ויוקרתי.
ההצצה למטבח של מריה היא עוד חוויה עבורי. צוות הטבחים מנוהל על ידי מריה ביד רמה. היא זורקת לאויר פקודות קצרצרות ותוך שניות הכל מתוקתק כמו צבא רוסי משומן (מאוד הזכיר לי את כל סרטי המלחמה בהם צילמו צוללות רוסיות ואת צוות הצוללת הסר למשמעת הקפטן). מריה מתנצלת שהשפה השולטת היא רוסית אבל היי, זה בדיוק זה.

ארבע מנות טעמתי לי שמריה הכינה לי להנאתי. כולן הביאו אותי למחוזות הפולניים של סבתא רבקה שלי והשיבו אותי לפחות 40 שנה לאחור, בטח יותר.
ורינקס שהם קרפלך ממזריים ממולאים בתפוחי אדמה, שעברו בישול במים והוגשו עם רוטב בצל. הבצק היה אחד העשירים שטעמתי אי פעם. דק ומדוייק. את הורניקס מכינה בשלנית רוסיה שזהו כל תפקידה. כל ביס חגיגה אמיתית. בדיוק כמו של סבתא. אוכלים אותם כשהם טבולים בשמנת חמוצה ביד אחת וכוסית וודקה ביד השניה.
הרינג לבן עם תפוחי אדמה, בצל ועליהם שמן חמניות לא מזוכך. אוי מריה...כחולה על דגים מלוחים, זה היה מעדן.
חביתיות רוסיות חמות עם קויאר אדום. טוב, מדובר בצעד אחד לפני גן עדן. לפי המסורת, מניחים כפית גדושה של קויאר בלב החביתיה, מגלגלים אותה, ואז כמו טיל רוסי כל העונג הזה עף לפה.
היו אלה חביתיות קסומות, בעלות מרקם פריך במיוחד (גליתי את הסוד: שימוש במי סודה!!!) והקויארים האלה כשהם מתפצפצים להם בפה, איזה עונג צרוף.

אם המנה הקודמת היתה אוטוטו גן עדן, אז הנה השוס: זוכרים את הורינקס עם התפוחי אדמה?
אז הנה הקינוח. אותו הבצק ואותה שיטת סגירה אלא שבתוכן מתחבאים דובדבנים חמוצים. בישול מהיר במים חמים, טיגון במחבת עם סוכר וחמאה בנדיבות, הולידו מנה אחרונה חלומית שהיתה אחת החלומיות שטעמתי ויופיין היה כיופיה של מריה המודעת היטב לתכונותיה האישיות. את הורינקס דובדבנים טובלים במעט סוכר ואחר כך בשמנת חמוצה והופ לפה ובפנים, בדיוק ברגע הנגיסה הראשונה מתחוללת מהפכת טעמים של פיצוץ הדובדבנים. אוי, זה היה לפנים.
אם הטייפקאסט של מריה ברויאל שף היה להיות הרוסיה התורנית, הרי שהיא מבצעת את תפקידה על הצד הטוב ביותר. במהלך הפרקים בהם צפיתי (לצערי אני תקוע בפרק 14 אבל אשלים הכל בקרוב) היא מנסה את יכולותיה במשחק ונותנת פייט רציני בכישורי המטבח שלה הקרובים לטעמם של השופטים הרבה יותר מהמטבח התימני או הטריפוליטאי. רואים עליה את רצינותה וגם איך היא מצליחה לערער את בטחונו העצמי של לירן גבאי הן כבן זוג אופציונאלי והן כמתחרה ראוי. צעדיה בתוך הלא נודע מחושבים היטב עד כי אין ספק שמריה יודעת להוציא את המיטב ולמנף נכון את השתתפותה ברויאל שף לפי ראות עיניה. הרי בכל זאת היא הצליחה כי אולי בזכותה הנה זו הפעם הראשונה שלי במסעדה רוסית.

רויאל שף, YES קומדי, ימים א-ה 20:30
באבאיאגה, הירקון 12 תל אביב, לא כשר http://babayaga.rolsites.co.il

אין תגובות:

פרסום תגובה