יום שלישי, 31 בדצמבר 2013

מסעות קולינריים לגאורגיה – פרק 3 – בואו קצת נתעצבן

לדעתי זהו הפוסט הלפני אחרון שלי על האוכל הגאורגי. בקרוב אעלה עוד אחד על שוק אוכל האחת העיירות ואת שאר התוצרת תראו בקרוב כמו שהבטחתי במקום אחר. תעקבו ותגלו.
הפעם זהו פוסט שאני קורא לו חוכמת ההמונים או מבוא לכלכלה לכיתה א' וכל זה בשורות הבאות. הוא גם מיועד למי שלא ראה את התוכנית "הכל כלול" בערץ 10 ששודרה אתמול, בה הבאתי את הסיפור שהקפיץ לי את הלחץ דם.
הנה הקטע מהתכנית למי שלא ראה, וכל השאר בהמשך הפוסט.

<br />

גאוריה היא מדינה יחסית צעירה. למעשה, היא נוסדה מחדש לאחר נפילת החומות (או במילה אחת הפריסטרויקה המפורסמת) בשנת 1991.

גאורגיה היתה מאז ומתמיד מדינת הנופש של הרוסים העשירים והחצר האחורית של התעשיה הכבדה. ממקום אחד אפשר לנפוש בים הכספי תחת שמש מחממת ולא רחוק משם, ניתן לטפס על פסגות הרים מושלגות בגובה מעל ל-4000 מטר בהרי הקזבגי.
השינוי של התפוררות הגוש הסובייטי וחלוקת ברית המועצות למדינות רבות, הפך את גאורגיה למדינה שצריכה להתחיל לדאוג לעצמה ולכלכלתה ומאז הפכה להיות אחת המדינות המתפתחות באזור ובעולם כולו.
זה נכון שכמדינה, ישראל בהשוואה לגוש המזרחי, היא מדינה הרבה יותר מפותחת, הרבה יותר בעלת יכולות השקעה, קידום וכל המילים היפות של כלכלה חופשית וכדי ללמוד את ההבדל, איפה ישראל ואיפה גאורגיה, הנה טבלת השוואה קטנטנה. תיכף תבינו למה.
יצאתי לאתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על מנת לדלות נתונים על מדינת ישראל, אחר כך, עשיתי את אותו הדבר עם גאורגיה (קצת בזכות גוגל טרנסלייט)

שטח
ישראל
גאורגיה
שטח
22072 קמ"ר
69700 קמ"ר
אוכלוסיה
8 מיליון נפש
4.5 מיליון נפש
תוצר מקומי גולמי
930 מיליארד דולר
26 מיליארד דולר
תמ"ג (תוצר מקומי גולמי לנפש
32165 דולר לנפש
5895 דולר לנפש
תל"ג לנפש
33000 דולר לנפש
2200 דולר לנפש
אינפלציה
3.5 אחוזים
10.5 אחוזים
ענף יצור עיקרי
הייטק, יהלומים, נייר, עץ, סיבים אופטיים
תעשיה כבדה, ברזל, מטוסים, טקסטיל, נעליים, יין
שכר ממוצע לחודש
9000 ₪
600 לארי (1200 ₪)
שכר מינימום לחודש
4500 ₪
150 לארי (300 ₪)
יצוא
48 מיליארד דולר
2.46 מיליארד דולר
אז אנחנו למדים שמבחינת הגודל, שטחה הוא פי שלוש משלנו ואוכלוסייתה היא מחצית מישראל. זאת אומרת שיש לנו פער של 1:6 מבחינת השטח. מבחינה כלכלית, ללא כל ספק, מדינת ישראל היא מדינה הרבה יותר עשירה, וככל שהיא כך, גם הפערים בה יותר גדולים. אם המדינה יותר עשירה, אז גם העלויות או במילים אחרות, מה שאנחנו משלמים, יהיה הרבה יותר יקר. זה בעצם אומר, שככל שיש לנו יותר, אנחנו גם יכולים לשלם יותר. אבל זה גם אומר שלא כולם יכולים לשלם כי הסקאלה הרבה יותר רחבה ויש גם מקרי קיצון לכאן ולכאן.
אז על מה יצא קצפי?
באחד הימים נכנסתי לקניון חדש הקיים מזה כשנה. שלוש קומות מלאות בכל טוב העולם. מותגים, פירמות ידועות כמו זארה, גאפ,  סטופשופ, מרקס אנד ספנסר, סווץ' ועוד. חנויות רחבות ידיים והמון המון המון קונים.
יתכן והיה זה בגלל רצף הקניות לקראת הקריסמס, או לא. אין לי שמץ של מושג. אבל המדד שלי לדעת האם יקר בגאורגיה או לא, היה לבדוק את אחת החנויות של רשתות השיווק (המגה והשופרסל המקומי) והנה קצת דוגמיות, שגרמו ללחץ הדם שלי לעלות. כי זה אומר שאנחנו טיפשים. סלחו לי על איכות התמונות, הן צולמו בעזרת הסמארטפון שלי ולאחר שהתברר לי כי אסור לצלם בתוך חנויות מחשש לתרמיות וגניבות. 
(מקרא: 1 לארי= 2.05 ש"ח. לשם העיגול, נגיד שזה 2 ש"ח)

נתחיל במוצרי יבוא ומותגים
בארץ, בקבוק קוקה קולה אישי יעלה לנו בכל דוכן או קיוסק החל מ5 ש"ח וצפונה, עד ל-17 ש"ח לפני יומיים ברכבת ישראל.
בגאורגיה אותו הבקבוק עולה 2 ש"ח. (התמונה היא מחנות בתחנת דלק, בהם יש תמיד מחירים מופקעים)

בארץ, חטיף סניקרס עולה בין 5-7 ש"ח, מאוד תלוי איפה. 
בגאורגיה מחירו יהיה 1.80 לחטיף הרגיל או 2.60 לענק.
שימול לב לתמונה הבאה:
מארס רגיל עולה 1.70 ש"ח, מארס כפול יעלה 2.50 ש"ח,
ביצת קינדר תעלה בארץ לפי אתר מייסופרמרקט 5.44 ש"ח, 
בגאורגיה היא תעלה רק 3.70 ש"ח.

מכירים פסטה ברילה? מוצר יבוא לכל דבר מאיטליה. אותו מטוס, אותה הובלה, אותו יצרן בדיוק
בישראל מחירו ינוע בין 8-14 ש"ח.
בגאורגיה, ללא מבצע יעלה רק 4.20 ש"ח. למה?
אגב, אין סיכוי שבעולם שתמצאו פסטה מייצור מקומי במחיר 2 וחצי ₪. בגאורגיה כן.

ומה עם התוצרת המקומית?
ירקות ופירות, כמעט כולם עולים אותו מחיר. אין שם את ה"תקליט" עליו עושים קומבינות של מחירים, אין מתווכים שעושים קופה על הגב שלנו ואין פטנטים שמעשירים אחרים. כמעט כל הירקות עולים בין 1 לארי ל-2 לארי לקילוגרם אחד. בשווקים המחירים אף חצי מכך.
ובארץ?
קילו פלפלים ביום רגיל יכול להגיע ל10 ₪, עגבניות מהוות את מדד האינפליציה של המדינה ויכול לנוע בין 5-9 ש"ל לקילו, וכן הלאה. 
בדיוק בשעה שאני יושב ורושם את הפוסט הזה, מחירי הירקות קופצים לפחות כפול כשהעגבניה עולה 12 ש"ח, מלפפון עולה 13 ש"ח, תפוח אדמה עולה 9 ש"ח ועל זה אני תמה האם בגאורגיה לא יורד גשם או שלג? 
גבינה המיוצרת בדיוק מאותה פרה (בעצם, תמיד אנו מתגאים שהפרות שלנו הן אלופות העולם בתנובת החלב), 500 גרם של גבינה לבנה עולה בישראל 10.39 ₪ ובגאורגיה תעלה רק 2.30 ש"ח.
תרנגולת גרוזינית היא לא שונה מאחותה הישראלית. נשבע לכם שהיא עושה את אותו הקוקוריקו. מחיר ממוצע לביצה גודל L הינה כ-1.10 ש"ח לביצה. קוריצה גרוזינית מטילה ביצים, את אותן הביצים במחיר של 0.55 ש"ח בדיוק. חצי מחיר!!!  

למה בקבוק שמן חמניות הנחשב לשמן יותר יקר מסויה או קנולה, עולה בגאורגיה רק 6 ש"ח ובארץ מחירו יכול להגיע ל12-17 ₪?


אז מה פה לא נכון?
האנלוגיה שלי אומרת שאם ה"נוחי נדקנר, דודי ויסמן או רמי לוי" מבעלי רשתות השיווק הגאורגיים חיים טוב ומרוויחים יפה את לחמם ברמת המחירים שלהם, אין שום סיבה שבעולם שאותם בעלים לא יוכלו לחיות כך גם אצלינו.
זה אומר רק דבר אחד ברור: אנחנו משלמים יותר, הרבה יותר. 
יש מיליון תירוצים למה בישראל יותר יקר. עלות הייבוא, המיסוי, השכר, ביטוחים ושלל סיפורי מעשיות. מצטער, אני לא קונה את זה. 
הפוסט הזה עולה מספר ימים לאחר שבית המשפט הרשיע את מנכל השופרסל לשעבר אפי רוזנהויז, בארבע עבירות של נסיון ליצירת הסדר כובל. במילים אחרות, זה אומר שמנכל השופרסל, וברור שזה היה בדעה צלולה עם בעלי הרשת, עם ההנהלה והדירקטוריון, גרמו באופן אישי לעליית מחירים ולהעלת הרווחים שלהם מול הספקים והיצרנים. לא כולם זוכרים אבל מתישהו לפני כמה שנים, ניסתה רשת מגה לעשות חדירה מאסיבית לכיסי הלקוחות על ידי הורדת מחירים אינטנסיבית. הנהלת השופרסל עשתה הכל לרבות הורדת מוצרי קוקה קולה, שטראוס ושוקולד השחר מהמדפים וזאת על מנת שכולם יישרו קו אחיד עם מדיניות המחירים של הרשת. כי כולם רצו להרוויח עוד ועוד. 
אם נדבר קצת על ריכוזיות, אז מאותו רגע, תמה התמימות בעולם הקימעונאות. ממסחר הוגן וגלוי, כולם הפכו להיות חזירים ורק אזכיר את מחאת הקוטג' והחרם על תנובה וההפגנות שעשו הצרכנים מול רשתות השיווק ו(שוב) מול השופרסל. 
קראתי קצת שמחירי המזון בעולם בעצם ירדו בערך בין 15% ל30%. אז איך זה שאנחנו לא רק שלא מרגישים את ההורדה אלא אף מוכים בכיסנו עוד ועוד בכפולות של אחוזים?
איני יודע מה לעשות עם הנתון הזה, אבל הנה הוא לפניכם. עשו את השיקולים שלכם. אולי יום אחד יפול פה האסימון.

3 תגובות:

  1. זה באמת ממש מרגיז ומאוד מקומם. לא להאמין כמה כסף יכולנו לחסוך כל חודש אם היינו עושים את הקניות שלנו בסופרמרקט בגיאורגיה ולא בארץ. את תבנית ביצי החופש האורגנית שלי אני קונה בלמעלה מ 20 שקלים ב"עדן טבע" שלא לדבר על זה שבשופרסל היא עולה 28 שקלים. שוד לאור יום!

    השבמחק
  2. בגלל זה, שכאני בחו"ל, אני כל הזמן עצבני... :(

    השבמחק
  3. דרך אגב אני גרה בטביליסי והיום לעשות קניות בקרפור או גודוויל עולה כמו בארץ... שלא נדבר על מותגים כמו זארה וכו שאפילו יותר יקר מבארץ...

    השבמחק