יום חמישי, 19 בדצמבר 2013

מסעות קולינריים לגאורגיה חלק 1 - צ'ורצ'חלה

בדיוק לפני יומיים שבתי מטיול קסום ברחבי גאורגיה כאורח משרד התיירות הגאורגי. מטרת הטיול היתה לקבל טעימה קלילה של חבל הארץ הנמצא פחות משלוש שעות טיסה מישראל ובמהלכו נחשפתי לעם הגאורגי, לתרבות המקומית ותחום העיניין המעניין אותי ולשמו באתי: למטבח הגאורגי. 
את מרבית הצילומים שצילמתי במסגרת הטיול, לא תראו כאן ועל כך תבוא הודעה נפרדת ומשמחת. קחו קצת אויר כי יש למה לצפות.

לגאורגים יש מטבח מאוד מעניין. הוא לא השוס של הקולינריה אבל יש בו יציאות מעניינות, בזכות השפעות סביבתיות, שלטוניות והגירה של עמי האזור למדינה הקטנטונת הזו שיצאו לה יותר בדיחות מאשר סגנונות של פטריג'אני.
מרבית המטבח סובב על מרכיבים מאוד בסיסיים כמו ירקות שורש, בשר בקר או חזיר וכמובן כיאה לתרבות אוכל למטבח עני כגון בצקים בכל פינה אפשרית (מאוד בדומה לאוכל היהודי של מזרח אירופה).
במהלך השבוע, לא נתקלתי בקינוחים מפילי לסת ועל כן, אחת מנקודות האור הממותקות של המטבח הגאורגי הוא צ'ורצ'חלה, ממתק העשוי משני מרכיבים הנמצאים בשפע על אדמת גאורגיה: אגוזי מלך שזורים על חוט ומצופים ברפרפת העשויה מענבים.
הצ'ורצ'חלה (כשמו "נקניק של אגוזים") נמצא הכל פינה ברחבי גאורגיה. הכוונה "כל פינה" היא שכמעט כל מקום אליו תפנו את ראשכם, תתקלו במחרוזת האגוזים הזו תלויה לה בהנאה. זה יכול להיות בכניסה לחנות, סתם כך ליד הקופה כשמשלמים על משהו, גם אצל הקצב או חנות לאביזרים טלפונים סלולריים, בבתי המקומיים, ליד אדן החלון, והשיא שנתקלתי בו: על מראה של נהג מונית ("נו מאני פרום יזראל. יזראל איז נמבר וואן" כך הוא אמר לי וסירב לקבל תשלום על נסיעה בעיר) וכמובן גם בדיוטי פרי.

בשעה ששאר חברי למסע הלכו לשמוע על היין המקומי, התגנבתי למטבח הבייתי במסעדה בה התארחנו ולא רק שראיתי את שלבי ההכנה של הצ'ורצ'חלה אלא אף התנסיתי בהכנתו. (על כן קבלו את התנצלותי שחלק מהתמונות אינן מפוקסות. ככה זה שאתה נותן את המצלמה לשף שאומר שהוא היה פעם צלם. אף אחד לא מושלם. גם הצ'ורצ'חלה שלי.)
זה שלי, מעשה ידי להתפאר

צ'ורצ'חלה
רשימת קניות:
1 וחצי ליטר מיץ ענבים סחוטים (ענבים שלמים שנסחטו במסחטה או מיץ ענבים טבעי. האמת היא ששוה לבדוק איך זה על תירוש. מבטיח לעדכן)
3/4 כוס סוכר
1 כוס קמח
1/4 כוס עמילן
40 אגוזי מלך (קליפורניה) חתוך לרבעים

כמו כן שני פריטים חשובים כי בלעדם הצ'ורצ'חלה יהיה סתם צ'קמוקה: חוט חזק עם מחט, סיר ברזל.

הכנה: 
בעזרת החוט והמחט, משחילים את כל רבעי האגוזים אחד אחד וצורת שרשרת באורך של כ-20-30 ס"מ ומשאירים בצד אחד מרווח חוט של כ-6 ס"מ לקשירה.(כמובן שכל אחד יכול להכין את האורכים של הצ'ורצ'חלה שלו, לפי הבנתו)
יוצקים את מיץ הענבים לסיר ברזל ומוסיפים אליו את הסוכר. מבשלים על אש בינונית עד שמתחיל לבעבע. מוסיפים חצי מכמות הקמח ובוחשים היטב עד שאין גושים. ממשיכים לבשל על אש נמוכה במשך 15 דקות נוספות ומוסיפים את הכמות הנותרת של הקמח ואת העמילן. מביאים שוב לרתיחה ומערבבים היטב במשך 15 דקות נוספות עד שמתקבלת תערובת שהבתעבתה למרקם סמיך מאוד.
מערבבים וטובלים
לוקחים את שרשרת האגוזים ואוחזים בקצה אחד ומניחים אותה בזהירות בתוך הסיר. בעזרת כף עץ, משקיעים פנימה את השרשרת עם האגוזים כשאוחזים בקצה החוט.
לאחר כיסוי מלא של השרשרת, מוציאים את השרשרת החוצה ואוחזים בקצוות עם הידיים. שאריות המרקם יטפטפו מעט ועל כן כדאי להניח כלי מתחת על מנת לקלוט את השאריות.
ערבבתי לי
משאירים את השרשרת עם האגוזים כשהיא תלויה במשך 20 דקות לפחות.
תולים לייבוש
יש כאלה שנוהגים לחזור ולצפות את האגוזים בפעם שניה ושלישית.
המחמירים מגישים את הצ'רצ'חלה עם אבקת סוכר וצ'הצ'ה (ברנדי גרוזיני)
היה לה טעים


אין תגובות:

פרסום תגובה