יום שני, 5 באוגוסט 2013

זריחת השמש של הטבעונים

הטבעונים, יום שני לללא בשר, גלוטנים, סוכריים, כל אלו מתחילים לתפוס תאוצה מהירה של חדירה לקונצנזוס הקולינרי שלנו.
עוד לא החלטתי אם מדובר בכת מסיונרית חדשה או בחדירה לתוך הצלחת האישית שלי אבל אין ספק שהמודעות הולכת ומחלחלת יותר ויותר.
מה שמיקי חיימוביץ עשתה בכמה חודשים שישבה בבית (אולי אף השתעממה, מי יודע) חולל מהפכה מטורפת של מודעות למוצרים טבעוניים, תפריטים טבעוניים והמנעות של יום אחד מבשר וכל זה גרם ללא מעט מקומות קולינריים להרים את הכפפה וליישר קו.
הוזמנתי עם עוד כמה חברים לחנוך ולטעום תפריט טבעוני באחד מאולמות השמחות היותר יפים שאני מכיר בארץ. האמת. די הופתעתי שאולם אירועים גם הוא מצטרף לחגיגת הטבעונים ודי בכך שיצר הסקרנות שלי יגבר כדי להגיע להתנסות ולטעום מהתפריט.

כמה מילים של יחצנות על שמש אדומה ואחר כך נסקור את התפריט על מעלותיו (וחסרונותיו)
שמש אדומה הינו מתחם אירועים הנמצא במערב ראשון באזור הקניונים של מרכז הארץ, ליד כל מרכזי הקניות הידועים (בטח אתם מכירים את אליקו שמתופף בראש "מתחם חונים קונים, לישנסקי 9" וכו'). המיקום נמצא במקום שאינו מפריע לאף אחד והוא נגיש לכל כלי תחבורה יבשתי (תחנת רכבת במרחק עין, חניה צמודה רחבת ידיים)
המתחם מעוצב וממוצב כאחד ממתחמי האירועים היותר יוקרתיים שיש (לאחרונה יצא לי לראות הרבה כאלה בעקבות חיפוש אחר אולם אירועים לחתונת ביתי). האוירה במתחם מרשימה ויוקרתית והמקום מחולק למספר מתחמים שונים כשכל אחד אינו שונה לקודמו. באירועים בשמש אדומה נהנים משילוב של קליסיקה עיצובים וחדשנות בכל נושא השמע והמולטימדיה הכוללים עמדה מרכזית לDJ, שילוב של מסכי ענק, מערכות תאורה מיוחדות וסאונד איכותי. ועד כאן דבר המפרסם ונעבור לביקורת הקולינרית:

נתחיל בכך שלא כל מה שטבעוני הוא דיאטתי ויחד עם זאת, אין ספק שמדובר באתגר קולינרי אמיתי. לא מדובר בעוד מסעדה שתגיש לכם מנות מהטבע בצורה "פרי-סטייל" אלא יש לדאוג למנות מעוצבות אסטטתיות ויפות כי ברור לכולם שקודם "אוכלים עם העיניים". אין ספק שמדובר במנות שנראות טוב ואם לא היו אומרים לי שמדובר במנות טבעוניות, הייתי מתבלבל.
באוכל טבעוני יש לקחת בחשבון המון פרמטרים. אין מוצרים מן החי (אין גבינות, אין ביצים, אין כמובן בשר ודגים) ועל כן ההיצע הוא מאוד מצומצם ודורש מעוף לצד החזון. אגב, זה מאוד מזכיר לי את ההתמודדויות שיש לשפים עם נושא הכשרות. עליהם להמציא את הגלגל מחדש כדי לספק טעמים ששומרי כשרות אינם יכולים לטעום.
רביולי סלק, שניצל פטריות, פאי רועים וריזוטו. הכל טבעוני. זה נראה אמיתי אבל זה טבעוני
כל המנות הורכבו תוך שימת דגש על הרכבים תזונתיים מאוזנים. המרקמים הזכירו מנות רגילות שיש בהם בשר ודגים והתחליפים שכיככבו על הצלחת היו בטעמם דומים למקור במראם אך שונים בטעמם.
בואו נגיד ככה, שאם יגיע קרניבור (כמוני) ויחפש את טעמי הבשר, הוא לא ימצא. אבל אם יגיע אורח לאירוע שהוא יודע שהוא הולך לארוחה טבעונית ויהיה בעל ראש פתוח ומין לטעום טעמים אחרים, אין ספק שתהיה לו חוויה של הפתעת טעמים נעימה.

בגזרת הקינוחים נרשמה הרמת גבה. אין שמנת, אין תחליפי שמנת, אין ביצים. חומרי הגלם מוגבלים אולם גם שם הופתעתי לטובה. חלקם של הקינוחים, מלבד היותם מרשימים, היו בטעמם נעימים לחיך. החל מגלידות סורבה, מוסים למיניהם, שילובים של רטבים וסירופים המעשירים את הטעמים ועוד.

אני חייב להגיד שכשהגעתי לטעימות, הייתי מאוד סקפטי אולם לאחר שטעמתי מהכל, אין ספק שהשף וצוותו עמדו במשימה בהצלחה מרובה.
בשמש אדומה טוענים שיש להם מספר לא מועט של הזמנות לאירועים טבעוניים. הם בטח יודעים את השוק, אני סומך עליהם שלא מדובר רק בטרנד או בנסיון לקטוף כותרות אלא גם ליישם בפועל ויחד עם זאת אני בטוח שאין הרבה אולמות אירועים שיכולים לעמוד במשימה בקנה מידה שכזה.
שיהיה להם בהצלחה.
שמש אדומה אלטלנה 2 ראשון לציון טלפון: 03-9524008  דוא"ל: shemesh-aduma@bezeqint.net
ויש להם גם אתר אינטרנט כאן

נכתב ביום שני, יום שני ללא בשר.
אין תגובות:

פרסום תגובה