יום שני, 10 ביוני 2013

טורו ותודה למי שהבאני עד הלום

אין יותר מענג מלתת ביקורת חיובית על מסעדה. גם נהנת מארוחה טובה וגם אתה מחמיא מכל הלב. הרווח כפול. וזו ההזדמנות להודות לשליחיו של היושב במרומים שמביאים לי הזדמנויות להנות מארוחה טובה במסעדה כה טובה.
טורו, TOURO הירושלמית החדשה במשפחת המסעדות של המסעדן איציק אנקונינה, (סושיסמבה, מרתה, אונו, פנטזי, פרנצ'סקה ובסך הכל קבוצה של כ-14 מסעדות בשותפויות שונות) ושותפו בטורו הוא השף בני אשכנזי שמידיו אכלנו את הארוחה המופלאה.

בתלמוד מסופר במסכת עירובין על רבי יהושוע בן חנניה שסיפר על שהלך בדרכו לעיר והגיע לפרשת דרכים ולא ידע מהיכן ללכת. ילד קטן שפגש אמר לו שעל מנת להגיע ליעד עליו לבחור באחת מהשתיים: הדרך הקצרה שהיא ארוכה או בדרך הארוכה שהיא קצרה.
עד מהרה הבין רבי יהושוע שאם יבחר בדרך הקצרה, יהיה עליו להקיף את העיר, ללכת על גגותיה ולחצות גדרות וחומות. כשחזר והלך בדרך הארוכה, הבין שהיתה זו דרך המלך שאמנם היתה ארוכה, אבל קצרה.
טורו, המסעדה הכשרה החדשה ממוקמת במשכנות שאננים שגולת הכותרת שלה שהיא כשרה אלא שלא די בכך ולראשונה בישראל טורו תהיה פתוחה גם בשבת וזאת באישור כל גורמי הרבנות.
לשומרי הכשרות ולמסעדנים שנכנסים לעולם המסעדות הכשרות, הדרך למסעדה כשרה שתהיה גם פתוחה בשבת, היא ארוכה אלא היא קצרה כשהיא מגיע לחיכו של שומר הכשרות.

טורו (על שמו של יהודה טורא, מנדבני ירושלים שכספי עזבונו סייעו בבנית שכונת משכנות שאננים, השכונה היהודית הראשונה שנבנתה מחוץ לחומות העיר העתיקה שנבנתה ביוזמתו של מונטיפיורי) נמצאת למרגלות השכונה. עוד מעט תבינו שלאגדת הדרכים יש משמעות כפולה. עוד מעט.
המסעדה, בראשותו של השף בני אשכנזי, מתהדרת בקונספט ים תיכוני, עם נגיעות קלות מרחבי העולם, והיא בנויה על חומרי גלם טריים, עונתיים ובתהליך הכנה מקורי וייחודי.
אשכנזי מביא שילוב של נסיון וידע רב שנים במסעדות ידועות כמו איזדורה, פרנצ'סקה פפה ועוד וכן אירועים פרטיים. "החוש החמישי" כך הוא מכנה את שילוב החומרים הטריים והליך בכנה מהיר ומדוייק ואכן כך זה מתבטא בכל ביס ומנה.

הוזמנתי עם זוגתי לטעום מתפריט ההרצה של המסעדה שנפתחה זה לא מכבר והנה התרשמויותי ממבחר המנות שטעמנו.
הגענו לירושלים מהשפלה הלוהטת. איך שיצאנו מהרכב, קיבלנו משב רוח ירושלמי קריר. מיקום המסעדה הוא למרגלות טחנת הקמח של מונטיפיורי ובסמוך ליקב מונטיפיורי שהוקם לא מזמן.
הנוף הנגלה לעיני הסועדים הוא פסטורלי שמשלב את ירושלים של פעם והיום על מגוון הדתות. חומות העיר העתיקה נמצאות במרחק לא רב, בריכת הסולטן והדרכים לעיר העתיקה.
המנות הראשונות שהוגשו היו
טרטר סלמון עם ירקות בוינגרט וסילאן  58 ש"ח
מיני בורקסים במילוי פטריות וקרם ארטישוק ירושלמי 58 ש"ח
מנות פתיחה קלילות ומרעננות שפותחות מיד את התיאבון. כן כן, באתי להנות ולא לסבול ואכן כך הדבר. 


למנות הביניים קיבלנו שני שחקני חיזוק שהפתיעו:
קציצות פרסה עם תפוחי אדמה. 38 ש"ח. קציצות שהביאו אותי לבית טריפולטאי אמיתי עם הניחוחות של הבישול הארוך והפריכות המפתיעה.
כבד עוף קצוץ 44 ש"ח אח אח אח כמה שפים וטבחים הייתי שולח עכשיו ללמוד איך להכין את הכבד הזה. כל ביס היה חלום.

טעמנו ממנות הדגים. שתי מנות שכל אחת מהן היא חלום ליל קיץ.
פילה דג מוסר עם קרם חצילים, קרם שום, עגבניות צלויות, חומוס שלם, צ'ילי והמון טעמים כיפיים.
חריימה מדג בורי שעשה לי קולות של גלי ים בפה ורוטב אדום של בכור את שושי מפרדס כץ.

לעיקרית, לאחר ששחררתי כפתור במכנסיים, טעמנו מהסיינה שהוכנה מבשר טלה, לימון כבוש, צ'יפסונים קטנים וטחינה חלקלקה. מזל שהיא הוגשה במחבת ברזל, אחרת הייתי מחסל גם אותה.

הקינוחים של טורו כולם פרווה (מסעדה כשרה, זוכרים?) ולכן הם מוכנים מחומרים שתפקידם להטשטש. בין היתר נעשה שימוש בחלב קוקוס כבסיס לקרם בורלה או כקרם פטסייר.
שני הקינוחים שטעמנו, מראם היה כמראה קינוחים חלביים וטעמם לא נפל מהם אלא אף היה מתחרה ראוי ועל כן מגיע לשף קונדיטור של טורו שאפו גדול.

לסיכום: טורו מסמנת לעצמה יעד גבוה במסעדות ירושלים החדשות. מחד היא כשרה ועליה להתמודד עם מגבלות כשרות ודיני הלכה לא קלים בייחוד לאור העובדה שבכוונתם להיות פתוחים בשבת (מי שרוצה לסעוד בה בשבת, יאלץ לקנות את הארוחה ביום שישי או שבעלי המסעדה יסמכו עליו כי ישוב לשלם במוצאי שבת) וכן היא מסמנת עצמה כמסעדת שף ים תיכונית איכותית. בכל מטרות אלו, טורו עומדת בכבוד למרות העובדה שהיא נפתחה רק לפני מספר ימים.
ועכשיו לדרך הארוכה והקצרה שהבטחתי בהתחלה:
כדי להגיע לטורו משכונת משכנות שאננים, יש לרדת כ-180 מדרגות (וזה כשבטנכם ריקה) ולעלות שוב (כשבטנכם מלאה).
אם אתם חפצים בדרך הארוכה, שהיא קצרה, סעו ברכבכם בשביל צר שממשיך את הגישה אחרי מוזיאון בגין. שם ישנה סימטה קטנה בשם רחוב נכון (זהו השם הנכון), סעו עד הסוף והנה אתם למרגלות המסעדה במרחק של 3 מדרגות ממנה.

Touro. ש.א. נכון 2 , משכנות שאננים, ירושלים. 052-4568999 . ראשון- חמישי 19:00- אחרון הסועדים. כשר
אין תגובות:

פרסום תגובה