יום חמישי, 21 במרץ 2013

המלצה חמה לאן לטייל בחופשת הפסח

כבר שבוע שהילדים קודחים וכל מה שחסר לנו זה שהחותנת תצטרף לחגיגה.
האינטרנט מלא בהמלצות לטיולים על הילדים בחג הפסח. אין אני בא להתחרות באף אחד אבל מצאתי לנכון להביא המלצה אחת חשובה בעיני, שקיבלה דוקא היום חשיפה אדירה:
תערוכת המלך הורדוס במוזיאון ישראל.
הורדוס היה מלך שנוי במחלוקת. אכזר ומגלומן מחד, קשוב ואהוב מנגד. הורדוס, שבנה את הארץ בשיממונה, היה אדריכל הבניה הכי גדול שהיה אי פעם על אדמת ארץ ישראל, לדעתי אף יותר מכל הקבלנים שמרימים מגדלי פאר לשמים, הפליא את הארץ בשנות שלטונו בסגנונות רומיים מפוארים (כן, הוא גם ידע להביא כמה צדדים טובים של הרומאים) והפליא את המגלומניה שבו לפלאי הארץ (לדוגמא, הורדוס שהיה לו ארמון קטנטן בקיסריה, הביא מים מתוקים באמת מים שאורכה 25 ק"מ. המים יועדו לבריכת השחיה שנשקה לשפת הים)
בבניתו, הקדיש הורדוס לא רק את בית המקדש השני אלא גם בנה מבני פאר לכבודם של הנערצים עליו, אוגוסטוס ואנטוניוס, שליטי רומא.

במשך 40 שנה, עמל הפרופסור אהוד נצר בחפירות סביב חייו של הורדוס. פר' נצר עקב כצל אחרי הורדוס בירושלים, בהרודיון וביריחו כשהוא מתעד את מעשיו של המלך ופועלו, עד שב2007, ממש קרוב לגילוי מצבתו וקברו של הורדוס, בו מצא את פר' נצר את מותו כשמעד ממעקה בהרודיון.

מוזיאון ישראל, כמפעל המצחה לזכרו של פר' אהוד נצר וכמפעל חיים, אסף את כל הממצאים ולאחר שחזור של כמעט 5 שנים, הקים תערוכה מפוארת בה ניתן לחוש מקרוב את חייו של המלך הורדוס והשפעתו.
התערוכה מרתקת ומשלבת טכנולוגיות מיצגים מתקדמת לצד ממצאים ארכיאולוגיים מוחשים שנאספו הן מירושלים והן מההרודיון, ארמונו של הורדוס. בעזרת ההדמיה המשוכללת, ניתן לראות את מפעל חייו ולא רק את הממצאים וניתן להתרשם מעוצמתו של המלך שבנה את בית המקדש השני.

בנוסף, אם אתם זוכרים את פרשת הולילנד המפורסמת, הרי שדגם בית שני שהיה במקומו של הפרוייקט הידוע, הועתק למוזיאון ישראל והוא כיום מוצג לעיני הציבור כך שניתן לשלב בין דגם בית שני לבין תערוכת הורדוס.

לצד תערוכה זו, מתקיימת במוזיאון ישראל, תערוכת יודאיקה מרשימה במיוחד הנושאת מלבושים וכלים לחג מהיבטים שונים, כתבי הגדה של פסח עתיקים ומבחר קערות סדר.

לצד הסיורים שבמוזיאון, קיים מתחם מיחזור עם הפעלות לילדים, שם ניתן "לאפסן" את הילדים למספר שעות כשהן מקבלים הדרכה מעשית הכוללת סדנת מיחזור חומרים וכן חשיפה לרעיונות טכנולוגיים.

לאחר סיור קצר במוזיאון הארץ, הבנתי כמה חשוב הסיור המקום והוא חייב להיות אבן דרך בחייו של כל ילד, ילדה ותושב הארץ ואין ספק שמדובר בתחנת חובה לכל אחד, לא רק לנשיא ארצות הברית.
מוזיאון ישראל, גבעת רם ירושלים. 
דמי כניסה למבוגר 50 שח
דמי כניסה לילד 25 שח (בתקופת החופש, ימי ג' ושבת, הכניסה לילדים חינם) 
קיימים גם מבצעים נוספים באתר המוזיאון


אין תגובות:

פרסום תגובה