יום ראשון, 24 במרץ 2013

מה נשת(נ)ה הלילה הזה? 1848

סטטוס אחד בפייסבוק הדליק לי את הג'ינג'ים והקפיץ אותי מהכסא.
השאלה היתה קשורה לקראת יום האהבה והיתה משהו בסגנון "מה הייתם עושים ליום האהבה כדי שיהיה לכם יין בצד".
לקח לי שניה וחצי להגיב שלא צריך להיות רומנטים רק בוולנטיין או פעם בשנה אלא כל השנה וכמאמר ההוא מגבעת התחמושת, "אני לא יודע למה זכיתי בפרס, בסך הכל רציתי להגיע הביתה בשלום", הודיעו לי מיקב 1848 כי זכיתי בבקבוק יין ספיישל ריזרב. (המבינים אומרים שהוא שווה ביותר)

אכן כן, בישראל צומחים לא מעט יקבים קטנים וגדולים. אני לא יודע אם אפשר כבר לכנות אותנו מעצמת יין כי אחד הייננים היותר מוכרים סיפר לי פעם שאולי יש פריחת יקבים אבל כמות היין שהישראלים שותים לא השתנתה כך שלמעשה רק המבחר גדל והתחרות כל הצרכן גוברת.
אם לא שמעתם פעם על יקב 1848, זה לא כי מדובר ביקב חדש אלא כי הוא עבר התחדשות. בעצם, אני מניח שאין כמעט בית בישראל שלא היה על שולחנו את היין הישן של פעם שהפך להיות הגרסא הראשונית של יין פטישים המפורסם מהצבא שבמקורו הוא יין קדום שיוצר במיוחד עבור קידוש ליהודים בגולה והיה מתובל בדבש ופלפל.

סיפורו של יקב 1848 התחיל אכן לפני 165 שנה כשאיצ'ה גלינא-שור, בנו של ראש ישיבת תפארת ישראל, פתח יקב קטנטן ברובע המוסלמי בירושלים העתיקה. בתחילה יצור היין היה במרתף קטן ואפל שהלך וגדל עקב הביקוש הרב עד ששטח היקב נשק לכותל המערבי ומכאן יצא שמם למרחקים.
אולי היתה זו "חנות המפעל" הראשונה בארץ ישראל. כיאה לכל עסק לממכר משקאות, גם איצ'ה ושאר השושלת המשפחתית הקימו חנות לממכר התוצרת המקומית וכן עוד מספר משקאות אלכוהולים. מסופר ששמה של החנות היה "חמרא רוזה" ובעלי זיכרון בסיפורים ירושלמיים מספרים שהמוסלמים המקומיים היו זורקים אבנים על החנות ואחר כך באים להרים כוסית ערק או יי"ש כי ידעו שבפנים אף אחד לא יסגיר אותם כמועלים בציווי שלא לשתות אלכוהול.

עם השנים העסק גדל ובני משפחת שור הקימו מספר יקבים ידועים יותר או פחות בהתמחותם ומכיוון שסיפורים יש בליל הסדר, אחסוך במילים ואקצר שמזה מספר שנים שהיקב החל לייצר יין יבש איכותי וטוב במקום והביקורות עליהם רק מהללים ומשבחים.

אז עם כל הסיפור חיים של יקב 1848 ועם שאר הקושיות, השנה נשב כולנו אנחנו ובני משפחתנו וחברינו, בליל הסדר עם אותו בקבוק בו זכיתי ביושר ונתענג על הטעמים שלו.

זו ההזדמנות לאחל לכל בית ישראל ותושבי הארץ, חג חירות שמח.
שיהיה לכולנו פסח שמח