יום שני, 19 בנובמבר 2012

לונדון. פרק א' - מאסטרשף ותערוכת GOOD FOOD

מעכשיו ועד שימאס לי, כי יש לי המון מה לכתוב, אשלב מספר פוסטים קולינריים על לונדון. זה לא יהיה כל כך הרבה אבל אשתף במספר חוויות קולינריות עדכניות.
נסעתי לשם עם ביתי לכמה ימים של חופשה כדי לטייל ולהחליף אויר. מספר יעדים היו בפני כדי לבחון אותם מקרוב. מאסטרשף בריטניה, תערוכת אוכל, כמובן איך הפיש אנס צ'יפס, בדיקה מקרוב שח מתחם הסדנאות החדש של ג'יימי אוליבר, על אוטולונגי ועוד כמה המלצות מעניינות המתאימים לכל מטייל ישראלי ממוצע.

הבעיה איתם עם הבריטים שהם בטוחים שהם אלופי הבישול. אלא שיחד עם הבטחון המופרז הזה, הם אולי טובים בתוכניות בישול חינניות ומועתקות לרוב אבל הם עוד יותר טובים בקניית אוכל מוכן.
רשתות השיווק הגדולות כבר מזמן שינו את מדפי המוצרים לטורים ארוכים של מקררים ובהם שוכנים להם טונות של אריזות עם ארוחות מוכנות שצריך רק לחמם. מדובר בבעיה שידועה היטב למקבלי ההחלטות אולם עדיין תוכניות הבישול מספקות רייטינג להפליא. ככל הנראה מה שנראה על המסך, הרבה יותר טוב מאשר במטבח.

הBBC, מלבד היותו רשות השידור הבריטי, הוא גם מהווה גורם משפיע באמצעות תוכניות הבישול המגוונות שמגוון הערוצים מציע ובנוסף לכך מידי שנה מתקיימת תערוכת האוכל גדולה GOOD FOOD הנודדת בין מרכזי העירים הגדולות כמו לונדון, ברמינגהם, מנצ'סטר ועוד.
התערוכה השנה התקיימה במתחם התערוכות אולימפיה שבקנזינגטון. חברות שונות התמקמו באולם ענק והציגו את מרכולתם. ניכר היה להבחין כי כמעט ולא היו בו חברות בריטיות מקומיות אלא מרביתם של חברות המזון היו חברות זרות ממדינות שונות. יתרה מכך, כמעט כל ביתן שני הציג אוכל חריף ומתובל.
התערוכה היתה פתוחה לקהל המקצועי ולקהל הרחב וזאת על מנת להשפיע כל מגוון הטעמים המוצעים לציבור ולמשפיעי דעת הקהל.
אין ספק שהיתה בי תחושת אכזבה לראות כיצד הבריטים הולכים ומושפעים בטעמם כתוצאה מההגירה ההמונית התוקפת אותם וכן איך הכל הופך להיות חריף בעל תיבול-יתר עד כדי שגם השוקולדים או המתוקים הוגשו כשהם חריפים ועוקצניים וללא כל סיבה. 
כיוון שהקריסמס קרב, אוירת החג הורגשה בצורה קיצונית בתערוכה. הן כיוון שזהו הזמ לבגדיל את המכירות והן לאור העובדה שרוח השטות היתה ניכרת באין סוף הרעיונות למוצרי אוכל צבעוניים ללא תקנה.  
ראוי לציון ארגון התערוכה והאפקט שלה. אין חובב אוכל שלא רשם את עצמו לאחת הסדנאות של טובי השפים הבריטיים במתחם הסדנאות אין אנין טעם שלא הלך לקומה השניה בתערוכה כדי לטעום ממבחר המנות של טובי המסעדות הלונדוניות שהציגו בה. 

עוד לא נרגעתי הכתבה בעיתון ספושבוע של מעריב על חוויית המאסטרשף שלי  (מי שלא קרא, מזמן לעשות זאת עכשיו) והתגלה לי כי במסגרת התערוכה, פגשתי לראיון את שלינה פרמלו, SHELINA PERMALOO, זוכת תכנית המאסטרשף העונה השמינית והאחרונה בבריטניה.
שלינה היא בריטית שמשפחתה היגרה לסאות'המפטון ממאוריציוס, אי קסום הנמצא לא הרחק ממדסקר. לראשונה מזה 7 שנים שאשה זוכה בתכנית הפופולרית, זכתה שלינה בתואר הנכסף. את הנסיון של במטבח היא רכשה אחרי שהחליטה לעזוב את עבודתה הקודמת וחיפשה לעצמה כיוון מקצועי אחר. לאחר שלקחה מספר קורסים והרגישה בעלת בטחון, ניגשה שלינה לאודישן של מאסטרשף. 
ראוי לציין כי המאסטרשף הבריטי די שונה מזה הישראלי. מדובר בתחרות בישול פרופר ללא קשר לסיפורם האישי של המתמודדים ולראיה, סלינה מספרת על שהאודישנים היו בצורת מבחן טעימה עיוורת מבלי שהשופטים ידעו מי בישל מה. 
לדבריה היא אין חשיבות לכך שהיא אישה הראשונה מזה שבע שנים שבע שנים אולם בהחלט התרשמתי  שלנייג'לה לאוסון יש ממה לחשוש כיוון שבדעתה לפתוח מסעדה או עסק אחר בתחום האוכל ומן הסתם הוא יהיה בדרום לונדון שהולכת ומתפתחת או בסאות'המפטון, עיר הולדתה של שלינה. 
שלינה מבינה היטב את המדיה. היא מחייכת ונענית לכ אחד החפץ להצטלם איתה ומחלקת מחמאות ועצות לכל עבר. היא מצויידת במנהלת אישית שמנהלת עבורה את סדר היום שלה בראיונות לעיתונות ובפגישות עסקיות כדי לקדם את עסקיה החדשים וכן את גל ה- 15 דקות של תהילה.
לדבריה המסעדה שתפתח תהיה בגוון של אוכל בעל תשוקה (מילה שלה) וכן בעל גוונים אוריאנטלים. 
כשביקשתי מתכון מומלץ על שלינה כדי שאכין בבית, היא המליצה על פרחי קישוא ממולאים. ככל הנראה אכין את המתכון בקרוב ואביא לכם את רשמי. 
5 תגובות:

 1. אפרופו פיש&צ'יפס. בארץ הדג לא כשר אף פעם (קאטפיש?) כך שאני לא יכולה לאכול את זה אף פעם.
  איך מכינים את זה בלונדון?

  השבמחק
 2. בקרוב אתייחס ביתר פרטים לנושא הפיש&צ'יפס אבל בהחלט נגעת בנקודה בעייתית.
  לפני כשנה התברר שהרבה ספקים סיפקו את הקטפיש במחיר של הקוד שהוא יקר יותר.היום יש על כך פיקוח רציני יותר וברוב המקומות ניתן לאכול את דג הקוד הכשר.

  השבמחק
 3. האם זה בריא לאכול את הדג הזה?

  השבמחק
 4. אשמח לקבל המלצות למקומות עם פיש&צ'יפס כשר! כבר שנים שאני מפנטזת על מנה נורמלית שכזאת בארץ (או בכלל!) ולא מצאתי עדיין את האחת שפי יוכל להכיל.

  השבמחק
 5. בלוגרים 'בעלי שם שנבחרו בקפידה'. בדיחה . ברור ע"י מי 'נבחרו' ומדוע.

  השבמחק