יום חמישי, 22 בנובמבר 2012

עננים

עמוד ענן הסתיים עם תקווה לשקט אמיתי לכולנו.
חיילי המילואים שגוייסו שבים הביתה והתושבים הדרומיים והמשפחות המתארחות שבות לביתן. (אשתף אתכם במשהו אישי: אחרי שבמלחמת לבנון השניה אירחנו בביתנו 3 משפחות צפוניות מעכו ונהריה. בעקבות אותה מלחמה ארורה, התרחבה המשפחה בשני ילדי אומנה מקסימים. מיותר לספר שגם הפעם לאחר שהצענו את ביתנו כמחסה מההפזות בדרום, עברה המחשבה בקרב בני הבית האם שוב המשפחה תורחב באותה הדרך כמו לפני 6 שנים...)
ישנה שמועה שבמרתפי המטכ"ל ישנו מחשב שממציא את השמות למבצעי צה"ל כי רק מחשב מיושן בעל תכונות פולניה בת 90 מסוגל להמציא שם למבצע בשם עמוד ענן, ענבי זעם, עופרת יצוקה ועוד.
כדי לבסס את השמועה, ראו מה מצאתי ברשת: מקור א' מאתר מאקו ומקור ב' מאתר בר אילן והארץ. 
לכבוד עמוד הענן החדש וכניסתו ללקסיקון מדינת ישראל, הכנתי "עננים" שהם הנוקדלי ההונגריים הידועים אלא שלכבוד כיפת הברזל המפורסמת, צבעתי את העננים בסגול (חלילה שלא אדום).
בביתי לא היה אף פעם אוכל הונגרי ועל כן הפעם הראשונה שיצא לי לטעום נוקדלי, היה בפראג כשהייתי בנסיעת העבודה הראשונה שלי. דמיינתי לעצמי שהכנת הנוקדלי נעשית על ידי מעיכת הבצק בין האצבעות על ידי סגירת כל האצבעות. לשמחתי הותר לי להכנס למטבח כדי לבחון מקרוב את ההכנה וכך גיליתי כיצד מכינים נוקדלי אמיתיים.

את הכינוי "עננים" לנוקדלי, שמעתי לפני מספר שבועות כשהייתי בסדנת אוכל ותוך כדי ההכנות, אילתרנו בה נוקדלי של פעם. אחת הטועמות סיפרה שבביתה היו הילדים מכנים את הנוקדלי בשם עננים ומאז דבק בהם השם החדש.
עננים סגלגלים על קרם כתום
מצרכים:
2 כוסות קמח
2 ביצים
כוס מים
2 כפות שמן
1 סלק מבושל (ניתן לגוון בצבעים נוספים, פירוט בהמשך)

הכנה:
מערבבים את כל החומרים בקערה גדולה. מגרדים את הסלק המבושל על פומפיה דקה או ניתן למעוך עם כלי לפירה. לגיוון הצבעים, תמיד אפשר להוסיף מחית פלפלים אדומים/כתומים/ירוקים ועוד כיד הדמיון. הכמות הדרושה היא כשתי כפות לפחות.
לשים בעזרת הידיים את כל הכמות עד לקבלת בצק סמיך ואחיד. 
מרתיחים סיר מים עם כף מלח ובעזרת כף טבולה במים יוצרים כמות כ-כפית בצורה חופשית ומחליקים לתוך הסיר.
מבשלים למשך 3 דקות או עד אשר הבצק צף. מוציאים ומסננים.
שיטה הכנה מסורתית נוספת היא לגרד את הבצק על פומפיה בעלת חורים גדולים כשעמידים אותה מעל לסיר כך שהכל מטפטף  הישר לתוך הסיר.

את הבצקניות ניתן להוסיף לתבשלים, מרקים או להכינם כמו ניוקי מסורתי בטיגון עם חמאה ומרווה.
ותשקוט הארץ 40 שנה2 comments:

 1. היי נראה טוב - האם אפשר לוותר על תוספת הצבעים ולהכין לפי אותן כמויות? או שהכמויות של הקמח וכו' משתנות?
  תודה! יערה

  השבמחק
 2. הי יערה

  בוודאי שאפשר לוותר על הצבעים.
  הכמויות אותן כמויות. זהו המתכון המסורתי שהוספתי לו צבעי אוכל.

  בהצלחה
  מאיר

  השבמחק