יום ראשון, 18 במרץ 2012

פוסט זועף: למה לא תראו פה את מועצת החלב ולמה אין יותר המלצות על מוצרים מבית היוצר של הטייקונים

בימים הבאים הרשת תהיה מלאה בפוסטים של בלוגרי אוכל שכותבים על ימי החלב של מועצת החלב.
גם אני הוזמנתי לקחת חלק באירוע זה שהתחיל בסוף השבוע האחרון. גם אני אישרתי את הגעתי אבל ביום חמישי האחרון עלתה בי מחשבה אחרת.

לא זה המקום לפתוח מחדש את סאגת הבלוגרים ויחסי הגומלין שבין הבלוגר לעסק. אפשר בהחלט להגיד שהעולם העסקי הבין שעולם התוכן הוא המילה האחרונה באינטרנט בעיקר כיוון שלפני כל צעד שאדם הולך לעשות, הוא קודם "מגגל" בגוגל ומחפש מידע. והבלוגרים, בניגוד לעיתונאים, נמצאים יותר ברשת מכל עיתונאי אחד, מבינים את הרשת, חיים אותה. מקדמים פה ושם בפייסבוק ויוצרים באז מאחורי כל פוסט.
גם היחצנים הבינו את כללי המשחק שכדי שיכתבו על הלקוחות שלהם, לרוב לא לשלילה, עליהם להיות נחמדים עם הבלוגרים. (נו טוב, זה קצת פחות מלשלם לעיתונאי או לתכנית בוקר הזויה סכומים אסטרונומיים כדי שישמיעו את שמם יותר מפעם אחת)
אם להודות על האמת, זה די בסדר. לא צריכה להיות כל בעיה. העולם הוא חופשי וכל אחד רשאי לעשות ככל העולה על רוחו (בגדר החוק והמותר).
יחסי הגומלין של הבלוגר והעסק מסתיימים בעלויות צנועות. הבלוגר אינו מקבל שכר על כתיבתו, הוא עושה זאת להנאתו. הוא אינו כפוף לעורך ראשי, עורך משני, עורך לילה ועוד על מיני פונקציונרים עם מאזדה 6.
הוא כותב כראות עיניו. הוא הצלם, העורך והמוציא לאור. מי שאוהב לקרוא קורא, ומי שלא, עובר הלאה לקישור הבא.
הבלוגר מקבל מקסימום איזו תשורה צנועה, טיול קטן פה ושם. בקבוק יין מקסימום. לעיתים נדירות יש משהו מעבר לכך. יש כאלה שכותבים תמורת תשלום בצורה גלויה. אני מסופק כמה הם מצליחים אבל מפרגן גם להם.
גם אני, באופן אישי מצהיר שאני מקבל פה ושם דברים. מרביתם הם להתנסות והם נשארים אצלי או שאני חולק אותם עם חברי לעבודה (תשאלו אותם) ובהחלט אני רואה את הביקורים במסעדות כסוג של שליח כדי לתת את דעתי האובייקטיבית (וכבר כתבתי שהיו מסעדות גרועות)

אלא מה? מה פתאום התעוררתי?
אז ידוע כבר מזמן שהאינטרנט הוא במה שווה כל אחד. עסק קטן ועסק גדול הם שווים. זה לא זמן אויר בטלוויזיה או ק"מ של נייר בעיתוני סוף השבוע בעלויות מטורפות. אלא שמסביב לכל זה יש יחצנים, מקדמי אתרים, מנהלי רשתות חברתיות ועוד וכל אלו עולים ממון רב. מה שעסק קטן או בינוני אינו יכול להרשות לעצמו.
כששטראוס-עלית-אסם וכו' היו תחת מתקפת הגולשים לאור המחירים שתושבי חו"ל משלמים על אותו אגוזי ובמבה, הם הפעילו את מיטב התותחים שלהם כדי למוסס את גל המחאה. בהצלחה יש לציין.
כפעולה אישית שלי, פתחתי את הבלוג לכל עסק קטן והצהרתי שאני מוכן לתת במה לכל אחד שיש לו עסק בתחום המזון או הצרכנות שצריך לקדם את עסקיו ואעשה זאת בשמחה וללא כל תשלום לאחר שאשתכנע שמדובר במוצרים טובים ואיכותיים.
כך היה.
יחצנים, עסקים  וכל מיני בעלי קשרים פה ושם פנו ועשיתי זאת ואף אמשיך כך. יש עוד לא מעט בקנה. (ואם אתם מכירים, הפנו אותם אלי בשמחה)
נ.ב. גדול:
לאלו שיגידו שאני מעלה פוסטים של מוצרי המותג של השופרסל לדוגמא, כן, אתם צודקים. אלא שכל היצרנים במותג זה הם עסקים קטנים שאילולי הצרכנים שיקנו מוצרים אלו, יכול להיות שלא תהיה להם פרנסה. (זה בדוק!)

ביום חמישי האחרון, כשבחנתי שוב את ההזמנה לבוא ול"הצדיע למועצת החלב" בקמפיין הגרנדיוזי שלהם, הבנתי שאני משחק לידיים של אותם ענקים וטייקונים שרק לפני כמה חודשים מחינו נגדם במחירי מוצרי החלב.

מיד הודעתי על ביטול והודעתי שאין לי כל כוונה להיות במה לאותם טייקונים שבעזרת טיול שנתי הכולל ביקור במבנה מיושן שיש בו חפצים שנרכשו בשוק הפשפשים ומראים כיצד לעשות לבן בייתי (נו באמת ממש WOW) ובזכות זה אהלל ואשבח שחייבים לאכול 3 מוצרי חלב ביום.
(ולאלו שיגידו שיש עוד מחלבות קטנות, אתם צודקים אבל מועצת החלב נשלטת לפחות ב-90% על ידי אותם ענקיים. אגב, איפה הממונה על ההגבלים העסקיים???)
ובכלל, הודות למישהו ברשת, התברר שחלב זה לא ממש ממש בריא


לשיקולכם

6 תגובות:

 1. אני בעד לראות את שני הצדדים ואני ממשיכה לצרוך חלב.
  http://shlomoyona.blogspot.com/2012/01/blog-post_31.html

  השבמחק
 2. סחטיין על הכנות, על ההתעוררות ועל הבאת דבריו של ד"ר אבני לאיזון.
  ה-3 ביום הזה יושב כ"כ עמוק בתעשייה, בחינוך ובמערכת הבריאות ואנשים כבר לא עוצריך לחשוב על זה בכלל.
  עד שפתאום אין להם ברירה...

  השבמחק
 3. ממליצה לך לראות את הסירטון הזה:
  http://www.youtube.com/watch?v=qTx4PwXxGzo
  ורשימת המקורות כאן:
  http://www.safeksavir.co.il/shows/bonus-1/

  השבמחק
 4. בחיי כמה שאתה צודק

  השבמחק
 5. פשוט צרות עין ועיוות המציאות
  שיהיה לך לבריאות
  אגב גם בשר אדום לא בריא ולירקות מכניסים חומרים שלא לדבר על הריסוס.

  איש
  נפרדו דרכינו
  ששת

  השבמחק
 6. על איזה צרות עין אתה מדבר בדיוק, אני אוכל בשר אדום עד יום מותי ודבר לא ישנה זאת, גם לא אינדקס עסקים במסווה של צמחונים.

  השבמחק