יום רביעי, 22 בפברואר 2012

מקדמים עסקים קטנים: הגראג' של צורית ומוח של כרובית

בהמשך לפוסט הקודם שלי לקמפיין שלי לקידום עסקים קטנים, אני ממשיך את הקו. הפעם אין מדובר בעסק בתחוםהמזון אבל בהחלט עסק שראוי להתקיים.


בשבוע שעבר היתה לי הפתעה. 
שיטוט בפייסבוק הביא אותי למישהי שמוכרת כמו שמוכרים בחו"ל: גראג'-סייל. 
ביונייטד-סטייק-אוף-אמריקה הדבר די נפוץ. כשרוצים למכור משהו, לחסל מלאי או סתם להעיף שמאטעס לא שימושיים, פורסים שמיכה גדולה או שולחן גדול בחצר הבית ומניחים עליו את שלל הפריטים שרוצים למכור. 
מי שרוצה, עובר וקונה. 


לגמרי במקרה, הזדמנתי לפגישה עסקית בכפר ויתקין. צ'אט קצקצר לצורית שאני בסביבה ועוד שיחת טלפון וצורית מחכה לי בחצר כשהיא מכוונת אותי הישר לחצר הבית.
בית קטן בערבה בכפר ויתקין - צולם עם הגלקסי שלי
בחצר ביתה עומד צריף קטנטן לתפארת, גרסה מוקטנת של בית קטן בערבה בו מאוחסנים מאות אם לא אלפים של פריטים מכל הסוגים. סירים, צלחות, כלי בית, מוצרי חשמל משומשים, שלטים, תמונות וכל הבא ליד. מיני שוק הפשפשים והכל במחירים השווים לכל כיס. 
צורית קיבלה אותי בחיוך רחב (אפילו יותר רחב מחיוך של דיילת אלעל) ועם לב פתוח. היא ערכה לי סיור מקוצר במחסן שלה ובכל רגע חשבתי שאני הולך להעמיס חצי ממה שהיא מציעה. (שמתי עין על המאוורר העתיק, על הטלפון מעץ ועל הבקבוק של הסודה) 
לכל פריט יש מחיר. היא זוכרת כל אחד ואת מחירו בעל פה במהירות ובלי מיצמוץ. 
אני, שבכלל הגעתי לרכוש כרזה ישנה של סוכריות מנטה, יצאתי משם עם קופסת נס קפה ישנה ומסטינג מקורי של MG שעיני צדה תוך כשהיא סוקרת בפני את שלל האוצרות שלה.


המסטינג החדש שלי 
שנים שאני מפנטז על מסטינג. זה מחזיר אותי ל25 שנה או יותר אחורנית כשאכלתי עם חברי לטירונות ארוחות מתובלות בחול מדברי במסגרת סדרת שטח. 
אחר כך, בכל פעם כשפתחתי את קיטבג החירום שלי במילואים והוא הציץ אלי מתחתית הקיטבג, חייכתי להנאתי שבהחלט יהיה מעניין לנסות לבשל פעם עם מסטינג. 
שיטוטים בשוק הפשפשים לא הביאו לי את המסטינג שאני מחפש. גם המסטינג שמצאתי אצל צורית לא היה אותו אחד אבל היה בו משהו מעניין. מוטבע עליו המותג של מכוניות היוקרה MG. 
אז מאיפה הגיע אלינו המסטינג הזה? 
המסטינג, MESS TIN באנגלית, כלי אוכל בתרגום חופשי, הוא כלי אוכל המשמש חיילים בשטח. 
הכלי עשוי מאלומניום גס לא מעובד, בדרך כלל הוא מלבני כשהוא מורכב משני חלקים כשאחד סוגר על השני. 
המסטינג יכול לשמש ככלי לבישול בתנור או תחת אש על איכה או מדורה וגודלו הוא כגודל מנה אישית. 
כשהיינו טירונים היינו נוהגים לעמוד בשורה כשהמסטינג שלוף ביד אחת והסכום המצ'וקמק ביד השניה. הרספ היה עובר ובודק שהמסטינג נקי והיה מאשר לקבל את מנת ארוחת הצהריים העלובה. אחר כך כדי לנקות בתנאי השטח, היינו משפשפים אותו עם מים וחול עד שאפשר היה להסתרק על המסטינג המבריק ומכאן הביטוי הנפוץ שזר לא יבינו "אכלנו מאותו המסטינג". 
אוכלים מאותו המסטינג
אז בנתיים אני חוגג לי על המסטינג החדש שלי ואני בטוח שעוד אגיע לבקר את הגראג' של צורית. מי יודע איזה הפתעה אמצא לי בפעם הבאה.
בשבילי זאת היתה הנאה, בשביל צורית, זאת פרנסתה. 
הבית של צורית - כל הפרטים כאן 


כרובית אפויה עם חרדל ומיונז
לכרובית היא ירק די מוזר. יש לה צורה של מוח ואפשר להשיג אותה לאחרונה בהרבה תצורות: כרובית סגולה, כרובית כתומה, ירוקה והלבנה המוכרת. 
אפשר לאכול אותה מבושלת, אפויה וגם טריה ישר מהירקן. 
מסעדות חדשות וטרנדיות מגישות את הכרובית כשהיא אפויה בתוך נייר או בתוך עציץ אבל תמיד זו תהיה אותה הכרובית. 
כרובית אפויה עם חרדל ומיונז
כרובית אפויה עם חרדל ומיונז. 
אין פה גרויסע גליק. בסך הכל כרובית בתנור. 
1 כרובית
2 כפות חרדל 
2 כפות מיונז אמיתי בייתי 
כף רוטב דגים
2 כפות פירורי לחם 


הכנה:
מנקים את הכרובית מעלים ומניחים אותה בתבנית אפיה. מערבבים את הממרחים עד לקבלת צבע אחיד. מורחים עם מברשת על גבי כל הכרובית ומפזרים מעל את פירורי הלחם. 
אופים בתנור בחום 180 מעלות למשך כ-20 דקות.


גרסה אחרת: מבשלים את הכרובית בסיר עם מים שהוסיפו לו כף מלח גס. ממשיכים את התהליך כמו במתכון שלמעלה. 
כרובית רב מוחאין תגובות:

פרסום תגובה