יום ראשון, 26 בפברואר 2012

פסטיבל האוכל של מטה יהודה - עוד עסקים קטנים #3

פונקציונרים, פקידים, חברי כנסת, ראשי מועצות ועיריות, מנהלי מחלקות, מנהלים בכלל, לא עושים לי את זה. 
אני אנטי ממסדי בכל רמ"ח איברי ונגד כל התארגנות שבאה בשיתופי פעולה שהם, כל הפונקציונרים האלה מעורבים. כזה אני. 


ראש המועצה של מטה יהודה הוא איש פעלתני. אחד כזה שמזכיר לי את רון נחמן שנמצא שם מיום שאומרים את המילה אריאל, את טדי קולק ז"ל שמעולם לא פרש ועוד כמה אחרים. 
סביבו של משה דדון אפשר למצוא את בני כיתתו מבית הספר היסודי אשר מתפקדים בשאר תפקידי מפתח של מנהלי מחלקות וכל השאר וכל זה כבר לא עושה לי חשק. 
אלא ש...כנראה שיצר הפעלתנות שלו עושה למועצה רק טוב. (לא, אל תצפו ממני לדברי חנופה, זה לא יקרה) לאט לאט בצעדים בטוחים הוא מיצב את מטה יהודה כמרחב תיירותי קולינרי כמו פסטיבל היין (למועצה כ-31 יקבים בשטחה) ועוד עשרות עסקים פרטיים מהתחום הקולינרי הממוקמים ברחבי ישובי המועצה. 
התברר לי עוד שהמועצה מסייעת לעסקים אלו על ידי הקמת פורומים מקצועיים מתאימים (לדוגמא פורום היקבים, פורום מבשלות הבירה, פורום בשלניות ועוד). לכל פורום יש מנחה שמקבל את שכרו מהמועצה. הפורום מתאגד ומאפשר לרכוש חומרי גלם במחירים נוחים יותר וכל עסק מקבל ליווי עסקי ומקצועי. השבוע הוזמנתי לראות מקרוב את ההכנות לפסטיבל. 


אם האג'נדה שלי בתקופה האחרונה היא לסייע ולקדם עסקים קטנים, פסטיבל האוכל של מטה יהודה הוא הוא (אין טעות הכפל המילים) המקום האידיאלי לחשיפת עסקים קטנים שבונים את עצמם על תיירות מקומית, על חשיפה של מפה לאוזן ועל מוצרים איכותיים וטובים ולא מתועשים. 


במהלך השבוע הקרוב אביא מספר המלצות להן נחשפתי במהלך הסיור המקדים. אני קורא לכל מי ש...לכו, טיילו להנאתכם. יש שם אוכל טוב, אוירה טובה ואנשים טובים. 


העוגות של מימי
למימי יש שני תארים אקדמיים אבל גם אלה לא הביאו לה את מנוחתה ועל כן הודות לאפשרות לשנות משהו בחיים, היא עברה הסבת אקדמאים ובשנת 2001 היא סיימה את לימודי הקונדיטאות במכללת הדסה. 


מספר שנים של עבודה בתל אביב תחת טובי הקונדיטורים כמו קלוד בן שמעון, היא פרסה כנפיים וחזרה לביתה בגבעת ישעיהו שם הקימה עסק פרטי עם שימי אחיה צעיר. 
כיום הם משווקים את תוצרתם לבתי קפה ובנוסף הם מקיימים מכירה בעסק הפרטי שלהם הנמצא בבית ההורים שבמושב. 


המקום של מימי הוא בית פרטי, כשבקומה התחתונה נמצאת הקונדיטוריה שלה כשהכניסה טובלת בירק ובעצי פרי. 
מימי מציעה למכירה עוגות יומולדת, עוגות שמרים, מקרונים בשלל טעמים, עוגות בחושות ועוד. 
העוגות של מימי, גבעת ישעיהו


יין שריגים 
את יין שריגים כבר יצא לי להכיר בפסיטבל היין של המועצה.
אוריאל הררי, איש משרד החקלאות ומורה דרך המקצועו, מימש את אהבתו לאדמה ולאזור בו הם גרים והקים יחד עם רעייתו את היקב. היקב נמצא בתוך שטח ביתם שבמושב לי-און שריגים (קצת מסובך הסיפור הזה עם השמות של היישוב אבל מדובר ביישוב מטופח טובל כולו בירוק) הנמצא כחלק מהחורש הטבעי של יער בריטניה והם מפיקים כ-3000 בקבוקים מ-10 חביות יין. אכן, יקב קטן בכל מובן המילה. 
תהליך הפקת היין החל מבחירת הגפנים, מתבצע על ידי מרבית בני המשפחה. כולם מתגייסים לבציר כשאת הגפנים הם מביאים מהר כיתרון שהתחום המועצה ואחר כך כולם ממשיכים להיות שותפים לתהליך הייצור כולו כיאה ליקב משפחתי.
היקב הוא אחד מבין 31 היקבים שבתחום מטה יהודה. כמו שכבר ציינתי קודם, לכל היקבים יש פורום במימון המועצה בו הם מקיימים מפגשים מקצועיים, בניית מערך רכש משותף וכן גב במסייע לכל יקב במודל העסקי שלו. 
אוריאל מספר שלפני כשנה הוא הגיש למועצה תוכניות לבניית יקב ובית בד עם מרכז מבקרים בתחומי שטח היישוב וכעת הוא ממתין לקבלת האישורים לכך. 
במסגרת הפסטיבל, מקיימים משפחת הררי אירועי תרבות עם אומנים בתוך מתחם היקב והם מזמינים את כל המטיילים לסיור ביקב ולטעימות יין. מי שאוהב, מוזמן אף לרכוש יין במקום. פסטיבל האוכל הכפרי ה-12 של מטה יהודה יתקיים החל מיום חמישי ה-1 במרץ. אירועי פסטיבל האוכל יתקיימו מדי יום שישי בתאריכים 9.3, 16.3, 23.3 ו-30.3. הסיורים משלבים ביקור בבתי הבשלנים, ביקבים, במבשלות הבירה ובסדנאות האומנים באזור. בכל סיור יבקרו המשתתפים בשלוש נקודות. הסיורים בנויים לפי אזורים גיאוגרפיים וייצאו ממתחם הקניות 'ביג' בבית שמש בשעות הבוקר. לרשות הנרשמים יעמדו אוטובוס מלווה ומדריך מהאזור ילווה את הקבוצה. בכל אתר ישמעו המשתתפים את הסיפור האישי של בעלי המקום ויטעמו מנות טעימה קטנות ממיטב תבשילי העדות באזור.
ההרשמה מראש. הסיורים בתשלום ולמבוגרים בלבד. פרטים והרשמה במוקד 8108*, בטלפון 02-9900903 ובאתר המועצה www.m-yehuda.org.il.


3 תגובות: