יום שני, 16 בינואר 2012

התחזות של גולאש

בפוסט הזה אני חייב לשתף אתכם בסיפור יפה ששמעתי בסוף השבוע האחרון. 
סיפור שיכול לתת מענה מתאים כשאין תשובות לשאלות שאנו שואלים. 


רבי יהושע בן לוי היה מאוד סקרן וביקש להצטרף אל מסעותיו של אליהו הנביא כשהוא עוזר לעם ישראל. אך זה אמר לו: "לא כדאי לך להצטרף אלי מאחר ויהיו לך הרבה שאלות על דברים מסוימים שלא מבינים מדוע הם קורים דווקא כך ואני לא תמיד אוכל לענות לך." 
אמר לו יהושע בן לוי: "מוכן אני להצטרף אליך ולא אשאל אף שאלה". אמר לו אליהו "תוכל אבל בתנאי אחד: שאתה באמת מבטיח לא לשאול אף שאלה כי מה שתראה אתה לא תבין וברגע שתשאל שאלה, יהיה עלינו להפרד ומייד."
הם יצאו לדרכם. בלילה הראשון הם התאכסנו אצל אדם עני שהייתה לו פרה אחת שממנה התפרנס. העני אירח אותם בסבר פנים יפות ועשה כל כמה שיכל כדי לרצותם. למחרת בבוקר כשהם עזבו את בית העני נשא אליהו תפילה לבורא עולם שימית את הפרה של אותו עני. מיד נשמעה זעקה מבית העני. הפרה נפטרה. רבי יהושע בן לוי לא הבין על מה ולמה הוא עשה מעשה כה מוזר. להמית את הפרה היחידה שיש לו שמפרנסת אותו? אבל הוא ידע שאסור לו לשאול שאלות.
בלילה השני הם הגיעו אל אדם עשיר שקיבל אותם בסבר פנים מאוד לא יפות. הוא זילזל בהם ועשה הכל כדי לחסוך. 
באותו הזמן עסק העשיר בשיפוץ הארמון שלו. למחרת בבוקר ראה יהושע בן לוי את אליהו הנביא נושא תפילה לבורא עולם שהחומה שהעשיר אמור לבנות תקום באורך נס. מיד קמה לה חומה קמה בנויה לתפארת. רבי יהושוע בן לוי לא הבין הכיצד לאותו עשיר מגיע נס על אירוח כה מביש אבל כמו שהבטיח, הוא ידע שאסור לו לשאול שאלות. 
בדרכם ליעד הבא, לא יכול היה להתאפק ושאל את אליהו: "אני חייב להבין איפה הצדק" וביקש הסבר למעשים התמוהים. אמר לו אליהו: "אני אענה לך אבל פה תם מסעינו ואתה חוזר הביתה. אמר לו בן לוי: "אני מוכן".
אמר לו אליהו: "אצל אותו אדם עני שאירח אותנו כל כך יפה, היתה גזירה מן השמיים שאישתו צריכה לעזוב את העולם אז התפללתי לבורא עולם שיחליף נפש תחת נפש והפרה נפטרה במקום אישתו. לכן זה המעשה היה וודאי לטובתו. אצל האדם העשיר שבניתי לו את החומה בצורה ניסית היתה פעולה הפוכה. דע לך שאם הוא היה בונה וחופר את החומה בעצמו הוא היה מוצא אוצר שבעל הבית הקודם החביא שם ומכיוון שלא הגיע לו לעשיר שימצא את האוצר, בניתי לו את החומה מבלי שימצא את האוצר.  
דע לך שאתה תראה הרבה פעמים דברים שלא תבין מדוע הם מתרחשים בדיוק בניגוד לכל הגיון ויראה לך שאין צדק בעולם אבל האמת והצדק תמיד יהיו מושלמים והם מתבצעים בצורה הטובה הישרה וההגונה ביותר ויש בורא עולם שמכוון את הכל בצורה מופתית וישרה וכל מה שנעשה הוא אך ורק לטובה.

הסיפור הזכיר לי מתכונים מתחזים ולא ברורים. כאלה שלוקחים רעיון או סגנון ומשנים את האדרת כשהגברת אותה גברת. 
הכנתי גולאש. אבל גולאש מעוף. למה? אין לי תשובה. אבל זה לא היה השוני היחידי בגולאש שעבר אינטרפרטציה אחרת, שונה בתכלית. אבל מה, הסיר נעלם וזאת היתה ההוכחה שיש צדק. 

גולאש עוף:
עוף אחד שלם מחולק למספר חלקים רבים ככל האפשר (רצוי 8 חלקים) 
3 בצלים קצוצים 
4 גזרים מקולפים וחתוכים 
2 קישואים מקולפים וחתוכים
1 דלעת חתוכה לקוביות 
1 פלפל אדום חתוך לקוביות
כוס גרגירי חומוס מבושל (קפוא או שבושל בנפרד) 
4 עגבניות מרוסקות או עגבניות מרוסקות מקופסא
2 כוסות ציר עוף
2 כפות פפריקה מתוקה

הכנה:
מחממים סיר שטוח (סוטאז') ומזהיבים בו את הבצל. מוסיפים את הירקות עד שהן מתחילות להזיע. מוציאים ומעבירים לקערה. 
מוסיפים מעט שמן זית ומטגנים את חלקי העוף עד להזהבה. מוסיפים את הירקות לסיר עם חלקי העוף ומוסיפים את העגבניות המרוסקות ואת ציר העוף. מכסים במים עד לכיסוי חלקי ומוספים את הפפריקה. 
מביאים לרתיחה קלה, מוסיפים את גרגירי החומוס ומנמיכים את האש לבישול על להבה קטנה למשך שעתיים לפחות. 
זה טעים.


3 תגובות:

 1. זה באמת ניראה ממש טעים. אני מתכננת ללכת על זה בהמשך השבוע.

  השבמחק
 2. אני גם מתכוון , אבל לא ללכת , אלא לרוץ על זה !!!

  השבמחק
 3. איזה יופי של מנה ויופי של צבעים
  האדום זועק לי מהצלחת

  אצל מי מזמינים כזה לשבת הקרובה?

  השבמחק