יום שישי, 13 בינואר 2012

עצמות

  

אז איך אומרים? מוח או מח?

חולים ומצוננים יודעים לבקש שיכינו להם את המרק של ערב שבת .קוראים לזה "הפניצילין היהודי" .
פעם ראיתי כתבה בערוץ 4 הבריטי שבה ניסו לפענח את הסוד מה מסתתר שם במרק ולאף אחד לא היה הסבר מדעי לתופעה. 
יש משהו שאני אוהב עוד מילדות שלא הצלחתי להנחיל לילדים וזה לאכול את תוכן העצמות של העוף והבשר.
כשהייתי צוציק, אבי היה מחכה שאסיים את העוף של שבת כדי שיוכל לשאוב בהנאה את תוכן העצמות. הוא אמר שהן מכילות "אנטיביוטיקה" טבעית ולכן לא חולים.
וכך, בסתר הייתי גונב מידי פעם ביס בקצוות העצמות עד שהתאהבתי בטעם והיום אני הוא זה שממתין שילדי יסיימו את העוף כדי שאני אוכל לתפוס עליהן טרמפ.
בלי לפתוח פה לשטן, אפשר לומר שגם אני התחלתי להאמין שמדובר באנטיביוטיקה שמחזקת את הגוף כשסביבי כולם מתעטשים ומנוזלים.


אז הלכתי לאלכס הקצב ואמרתי לו שחשקה נפשי בעצמות. יפות כאלה שאפשר להתענג על הביפנוכו שלהן ואז התעורר בבית ויכוח איך אומרים. מוח או מח.
עוד שעשיתי חיפוש בגוגל כדי לגלות מי צודק, כשהקלדתי את צמד המילים "מוח עצמות" גוגל הציע לי "האם התכוונת מח עצמות?"
אז מי צודק?

הכי טוב היה לפנות לאקדמיה ללשון העברית ומה שיפה באתר שלהם הוא שהם נתנו התייחסות לדילמות דומות כמו: לנסוע או לסוע, ליפול או לנפול, לוט או לוטה, מפחד או פוחד וכמובן מה שחיפשתי מוח או מח.
אז התוצאות הן כאלה: (ציטוט מילה במילה קופי-פסט)

את הצירוף "מֵחַ העצם" (או "מוח העצם") אנו שומעים בדרך כלל רק בהקשר של מחלה של מערכת החיסון או כשמנסים להציל חיים של אדם חולה באמצעות תרומה שלו מאדם בריא. די מפתיע לגלות שעד היום אף אחת משתי הצורות האלה לא התקבלה באופן רשמי. על פי האקדמיה ללשון, המונח היחיד הנכון הוא בכלל "לשד העצמות".
את "מוח העצמות" במשמעות של לשד העצמות אנחנו מכירים מהתנ"ך, מהפסוק וּמֹחַ עַצְמוֹתָיו יְשֻׁקֶּה (איוב כא כד). לכאורה, הבחירה במונח "מוח עצמות" מתבקשת גם בלשון ימינו. ובכל זאת, אם נבדוק למה בדיוק התכוון הסופר המקראי, נגלה שהמונח הקדום הוא קצת בעייתי. מבחינה ביולוגית, החומר הנמצא בתוך העצמות אינו חומר אחד, אלא יש כמה סוגים אפשריים של תאים: ברוב העצמות יש תאים צהובים שהם תאי שומן; בעצמות שטוחות מסויימות יש תאים אדומים, שהם תאי גזע שתפקידם לייצר את תאי הדם (בעיקר תאי הדם האדומים), והרכב לשד העצמות יכול גם להשתנות עם הגיל והמצב הרפואי.
האם הקדמונים הבחינו בין שני סוגי התאים הללו ובינם לבין המוח הנמצא בגולגולת? לא מבחינה לשונית. בשפות השמיות השונות, המונח "מוח" משמש לכל המובנים: גם למוח האנושי וגם ללשד העצמות; גם לתאי גזע וגם לתאי שומן.
כדי להוסיף על הבלבול, נציין שבעברית המקראית יש גם למילה מֵח משמעות דומה. מֵחַ בצירה פירושו שָׁמֵן או בהמה שמנה, כמו בפסוק: עֹלוֹת מֵיחִים אַעֲלֶה-לָּךְ, עִם-קְטֹרֶת אֵילִים (תהילים סו טו). האותיות מ-ח מתקשרות לשומן גם בצורות נוספות. למשל: וְעָשָׂה .. מִשְׁתֵּה שְׁמָנִים, מִשְׁתֵּה שְׁמָרִים: שְׁמָנִים מְמֻחָיִם, שְׁמָרִים מְזֻקָּקִים (ישעיהו כה ו). שמנים ממוחיים - מלאים במוח עצמות. ואולי גם הפועל נימוח (במשמעות נמס, התרכך) קשור אל אותיות השורש האלה.
מכאן, שהקדמונים לא הבחינו בין הרקמה השומנית של העצמות לבין רקמת תאי הגזע, ובין שתיהן לבין רקמת המוח שבגולגולת. מבחינתם, "מוח" תיאר כל סוג של רקמה רכה הכלואה בתוך עצם, בין אם היא מורכבת מתאי שומן, מתאי גזע או מתאים אחרים.
נדמה לי שלאור השימוש הרווח במונח "מוח (מח) העצם" יש מקום שהאקדמיה תבחר אחד מן המונחים הללו ולא תסתפק ב"לשד העצמות". אז עד להחלטת האקדמיה ללשון בעניין זה, אם תהיה, הנה סיכום השימוש במונחים הללו היום:
 • המונח "מח עצמות" היה פעם בשימוש והיום כבר פחות מקובל, אבל הוא עדיין בשימוש בקרב הציבור. המונח מופיע גם במילונים שונים כגון מילון רב-מילים. מבחינה מהותית הוא אינו מדויק משום שפירושו של מֵחַ במקרא הוא כנראה כבש או בהמה מפוטמת.
 • המונח "מוח עצמות" הוא המונח השימושי היום ברפואה ובאמצעי התקשורת, וכן במילונים כגון מילון אבן-שושן. גם מונח זה אינו מדויק משום שיש הבדל בין תאי המוח הנמצאים בגולגולת לבין התאים הנמצאים בעצמות.
 • האקדמיה מכירה רק במונח "לשד העצמות", אבל מונח זה לא התקבל בציבור.
עדכון (נובמבר 2010): האקדמיה ללשון החליטה לקבל את המונח "מֵחַ עצם" (לצד "לשד העצמות").


עצמות - מצרכים:

6 עצמות מוח יפות
מיץ וקליפה מלימון אחד
צרור קוסברה קצוצה
בצל סגול
2 כפות שמן זית
מלח גס ופלפל שחור

להגשה

פרוסות באגט או חצאי פיתות
ראש שום שלם

אופן הכנה:

מחממים תנור ל-200 מעלות.
מניחים את העצמות בתבנית ולידם את ראש השום. על השום מזליפים מעט שמן זית וצולים עד להשחמה.
מכינים סלטון קטן מבצל וכוסברה
בנתיים מכינים טוסטים. מכניסים לתנור את פרוסות הבאגט להזהבה ומוציאים
מגישים הכל יחד, מומלץ לא להזמין אורחים!!!

נגמר...

4 תגובות:

 1. את מי קיבינימט זה מעניין מוח או מח ?
  תביא לאכול ודי.
  באמת מאיר... באמת !!
  עכשיו אני מבינה למה לא הזמנת אותי..

  השבמחק
 2. ויי ווי ווי
  אחד הדברים הכי טעימים שיש
  יופי של תמונות.

  השבמחק
 3. sounds good for me
  please send it in english

  השבמחק
 4. אחד הדברים שאני הכי אוהב.
  מתכון יפה וגם כתוב יפה

  השבמחק