יום רביעי, 30 בנובמבר 2011

מסעדת קונפי במלון קראון פלאזה חיפה - אין ארוחות חינם

נתחיל בגילוי נאות: אם חוק לשון הרע המפורסם עליו כל התקשורת מתקוממת היה בתוקף היום, יש מצב שיש עילה שאני מפסיד הרבה כפולות של 300 אלף ש"ח למרות שאני עומד מאחורי כל מילה.

סאגת "ארוחות חינם לבלוגרים" ממשיכה והפעם מכיוון אחר. כל מי שטוען שבלוגרים אוכלים בחינם וגם אוכלים טוב יותר משאר הסועדים "כי השף מפנק אותם", לא יודע על מה הוא מדבר. יכולות להיות גם נפילות ואם כבר נפילות אז שיהיה הכי נמוך שאפשר.
עד היום, הייתי בטוח שיש לי קיבת נירוסטה. שאני מסוגל לאכול הכל ללא חשש. היום התברר לי שעובדה זו אינה נכונה. לפני כשעתיים כששבתי הביתה ממסעדת קונפי שבמלון קראון פאזה חיפה, הרגשתי איך עוד מעט אני מוסר את נשמתי לבורא ולא ארחיב בתיאורים מצמררים.
הוזמנו על ידי השף גיא פרץ לארוחת בלוגרים במסעדת קונפי שבמלון קראון פלאזה בחיפה. על פי ציטוט מאתר הבית של קונפי, "מטבח קונפי הינו מטבחו האישי של השף גיא פרץ ואין בו פשרות" (ועוד מעט תבינו למה הציטוט ולמה המרכאות) המסעדה נמצאת במתחם המלון והיא מוגדרת במסעדת ביסטרו שף ים תיכונית עם נגיעות מרוקאיות שהשף מביא מהבית.
עיון באתר הבית של המסעדהמבטיח מסעדה ברמה גבוהה ואיכותית. לצערי, כמעט כל שורה שניה אינה עולה בקנה אחד עם הארוחה בה הייתי רק לפני מספר שעות. מלבד התיאורים הנכונים המעידים על הנוף הנשקף מהמלון ואודות מבנה המטבח הפתוח, מצאתי אי דיוקים רבים שראוי וכדאי למסעדה, מנהליה וסועדיה לעשות חושבים מחדש.

עד שהגענו למסעדה, לא הצלחתי להבין איך שף אחד יכול לרקוד על שתי חתונות בין מסעדה בחיפה ועד למסעדתו השניה שבאשקלון. כשקיבל אותנו גיא, הבנתי. הוא לא ממש עובד שם אלא הוא יותר מנהל חברה העוסקת בתחום המזון. גיא גם מחזיק לצידו מנהלת תחום מדיה שמסייעת לו בקשר עם הלקוחות באמצעות הרשת (ואותי לימדו שברשת יש חורים, אבל נעזוב את זה).

מכיוון שמדובר באחת הארוחות הגרועות שאכלתי בחיי, לא תמצאו כאן צילומי מנות מכיוון שאין לי כוונה להטעות את הקוראים. תראו כאן רק תמונות מאוירת המסעדה.לשולחן הוגשו מנות רבות אשר אמורות לדגום את התפריט במסעדה: (מחירי המנות מופיעים רק לצד המנות שאכן נמצא כראויות)
סביצה דג דניס - מנה שהוכנה במיוחד עבורנו - דג תפל, מתובל יתר על המידה ובמידה קטנטנה. אין לי מושג למה התכוון המשורר. בעיני מנה מיותרת.
לשולחן הוגשו שלושה מטבלים: קונפי שום (אההה עכשיו הבנתי למה קוראים למסעדה כך), חציל קלוי, וסלט פלפלים קלויים. השום היה חביב, החציל היה אנמי ובפלפלים היו יותר קליפות פלפלים מאשר סלט (אלא אם כן מדובר בטרנד חדש שלא נחשפתי אליו)
חציל קלוי עם טחינה, גם באולמות השמחות כבר הפסיקו להגיש מנה זו.
סלט עגבניות, או בשמם המקורי "סלט דודו" הזכיר לי את מסעדת אחלה (וראו זאת כמחמאה).
סלט שורשים, רצועות דקיקות ופריכות של סלק טרי, קולרבי, גזר, בצל ירוק ונבטים סיניים טבולים באיולי אסייתי
בניחוח ג'ינג'ר ושומשום בעיטור אגוזי פקאן מסוכרים. סלט צבעוני שאם היה מוגש טרי, יתכן והייתי מצליח להנות מהקרנציות של הצ'יפס ירק. רק חבל שהכל שוחה בנוזלים שהצטברו להם בתחתית והפכו לי את הצלחת לאמבטיה סגולה.
מנת הבית המבטיחה, הפסטייה, לא היתה שוס כמו שהבטיחו. ה"שטרודל הבשרי" באופן אישי לא הסתדר לי. חלקם של  הסועדים דוקא התלהבו. (אני עדיין ממתין למרוקאי/ת אסלי שיזמין אותי לפסטייה אמיתית.)
סיגרים קטנים ופריכים במלית שקדי עגל קצוצים, אריסה, כוסברה ולימונים כבושים מונחים על קרם
אריסה וטחינה לבנה. היה שם סיגר, בצק פילו דק, מטוגן, פריך וטעים ללא שום דבר בתוכו. שקדי עגל לא היו שם, גם לא שקדי מרק וגם לא שקדים מהשקדיה ו...היתה גם טחינה.
קרפצ'ו פילה בקר - אחת משתי המנות היחידות שנמצאו ראויות. טעים וכל מילה מיותרת. 49 ש"ח.
קבב דגי ים, יותר מתאים לקרוא לזה קציצות דגים. הקציצות היו אווריריות אם כי היו מלאות במים ותהיתי האם הן הופשרו טרם הגעתנו.
מוס כבדים, הכבדים נצלו יתר על המידה וגרמו למרירות עזה. בחיי שלא חייבים להרוג את הכבד בגריל בשביל מוס טוב.
סניה דג בס עם חציל בגריל, הדג היה יבש כמו סוליה. החציל הגיר נוזלים שדמה למרק נוזלי חצילים.
רוסיני, פילה בקר ונתחי כבד אווז ברוטב יין על מצע פירה שורשים. המנה השניה הראויה במסעדה (139 ש"ח). מנה טעימה רק חבל שכבד האווז נפרס כל כך דק כמו פסטרמה.
עיקריות על חרב: שיפודי בשר המשופדים על חרב ומוגשים עם ירקות אנטיפסטי וצ'יפס קונפי.
מדובר בנפילת הערב. 
בשיפוד האנטריקוט היה יותר שומן מאשר בשר, הקבב היה דחוס, קשה, מתובל יתר על המידה ולא נעים למאכל. הפרגיות היו השיא מכיוון שהורגש בבירור כי נתחים לא טופלו כראוי. לא הוסר מהם הסחוס המחבר את עצם הירך. (עוד חצי דקת עבודה, כמו אצל הקצב השכונתי) והם היו בעלי ריח רע. 
לכל הבשרים היה טעם לוואי שהזכירו בשר שלא אוחסן כראוי וריח רע לכדי בחילה שליווה אותי כל הנסיעה הביתה עד שבסוף הקאתי את נשמתי.
כשהגענו לקינוחים, הפסקתי לרשום. הייתי עסוק בלנסות להיפטר מטעמי הלוואי של הבשר.ישבנו תשעה בלוגרים. רובם ככולם אנשים הרואים עצמם קרובים לתחום האוכל.
מלבדנו, הבחנתי בעוד כמה זוגות שישבו שם ושמעתי שחלקם הגיעו למקום עם קופונים שרכשו באינטרנט.

מייד הבאנו לתשומת ליבם של הצוות על טיב הבשרים. בדיעבד, כך מסרו לי גורמים המקורבים להנהלה, כי יתכן והיתה בעיה באחסון הבשר. אני קצת תמה מדוע רק אחרי שהודענו על כך, שמו לב לבעיה. ומה על שאר הסועדים? אין להם ביקורת פנימית לבדוק את טיב חומרי הגלם? אין הם טועמים מה הם מוציאים לסועדים?
אגב, אם ידעתם על הבעיה, אפשר לקבל קורס מזורז בתירוצי מסעדות כמו "בדיוק הזמינו את הנתח האחרון" או לרוץ ולארגן משהו אחר כמו "מנת השף היומית". לא כך? 

לסיכום: לא קל למתוח ביקורת קשה ככל שתהיה על מסעדה. מדובר בפרנסה של אנשים. וממון רב שהושקע במקום. אני בטוח שלא כך היתה הכוונה. (ועוד סיפרו שמפנקים בלוגרים בארוחות). התלבטתי רבות, אני רוצה לישון טוב בלילה ולא לקחת על עצמי את הנזקים שעלולים להיגרם. זה לא קל לקטול, מההתחלה ועד הסוף (מלבד שתי מנות מוצלחות) אלא שהפעם מדובר בבריאות הסועדים ובהדלקת נורות אזהרה.


צוות המלצרים אדיב ועובד ביעילות כולל איתמר מנהל המסעדה. האוירה במסעדה נעימה וטובה בתיבול הנוף המרהיב הנפרס לעיני כל. עם זאת, כשמבטיחים מסעדת שף, אני מצפה לראות את השף, מצפה למנות טריות וטעימות. קונספט המסעדה מזכיר יותר חדר VIP בשיפודיה ידועה ובניגוד למצוטט באתר הבית של המסעדה, המנות היו עם המון פשרות בחומרי הגלם, כולל בשרים שאיכותם לטעמי ולטעם הסועדים היתה מוטלת בספק ואני עדיין מחפש את "החוויה הקולינרית" המובטחת.
מדובר באחת הארוחות הגרועות שאכלתי בחיי.
כהמלצתי קודם, לאור חווית הארוחה, הייתי ממליץ לאושיות המקום לערוך בדק בית פנימי. ברמת החומרים, ברמת המנות והן ברמת הקונספט. (בטירונות קראו לזה "שיפור לאחור" שכן המסעדה די חדשה ובתחילת דרכה. עוד לא מאוחר לתקן. 
ואני, כמו בכותרת, אין ארוחות חינם. את המחיר שילמתי בריבית דריבית. החלטתי להכריז על ויפאסנה ביטנית. 

13 תגובות:

 1. מה אני אגיד לך, כשראיתי את התמונות של המיסעדה והטפרית, הכל היה ניראה לי לא חדשני, לא מעניין ולא אטרקטיבי.

  גם אני חשבתי לעצמי, שאני אומנם מאוד אוהבת את השף גיא פרץ, אך מיפה ועד לנסיעה לחיפה הדרך ארוכה, תרתי משמעה.

  "הבשר לא אוכסן טוב"???????? זה לא משהו שמישרד הבריאות אומור לטפל?????

  אני אתמול היתי בסדנא של אוכל אורגני, למדתי להכין קציצות מעדשים ועוד איזה משהו בריא כזה...וחיטה ו בורלול (בורגול בשפה של הבת שלי שבאה איתי) ועוגת גזר ...
  כניראה היתה בחירה מוצלחת....

  אם אתה רוצה, אני יכולה להכין לך...זאת אומרת הבת שלי, שהיא היתה התלמידה, והיא תיכתוב פוסט אורח..ככה אמרה....

  השבמחק
 2. וואו. ברגעים כאלו אני אומרת לעצמי: "מזל שלא הוזמנתי לארוחת הבלוגרים הזו". נשמע שזה היה רע יותר מהארוחת הבלוגרים ב"ברבן סטריט", שבה הייתי, וכן, אולי זה הזמן להגיד לאנשים את המשפט הכ"כ שחוק, אבל כ"כ נכון: "לא כל הנוצץ, זהב הוא". בהחלט, בלוגר הוא לא על תקן "פאן, פאן, פאן", יש הרבה איכס באמצע. לא מקנאה. באמת. ושמחה שלא הוזמנתי. ממש באמת (-:

  השבמחק
 3. לא היתה ארוחה גרועה יותר מברבן סטריט.
  נכון שיש הרבה מה לשפר אבל לא יכול להיות שוטף לביקורת כל כך קטלנית.
  אפשר להגיד על אוכל טעים או לא טעים, אבל מעבר לכך האירוח היה מעולה והאנשים שם השתדלו מאוד.

  השבמחק
 4. כדאי למר פרץ להתעשת ומהר.
  מסעדה בראשית דרכה עם ביקורת שלילית ובעיה באיחסון הבשר לא תאפשר להם זכות קיום.
  תודה שהארת את עיני.
  החיפאי

  השבמחק
 5. "Red meat's not bad for you. Now blue-green meat, that's bad for you!"~Tommy Smothers

  השבמחק
 6. קראתי עכשיו לפחות שלוש פוסטים של בלוגרים אחרים שהיו באותה הארוחה ונראה שרק אתה כתבתה בצורה ישירה ובלי להתלבט במילים.
  ממי הם מפחדים?

  המבקר במסעדה

  השבמחק
 7. נכנסת בו סתם או שהכל אמיתי?
  מדאיג ומפתיע לראות בלוגר שלא עושה חשבון למסעדה

  השבמחק
 8. הכל אמיתי לגמרי.
  אני עומד מאחורי כל מילה ויש לי אסמכתאות לכל. אפשר גם לראות את שאר האורחים שהיו ומה הם כתבו ואם הם לא התבטאו כמוני אז יתכן והאינטגריטי שלהם מעורער. המקום היה גרוע שבגרועים. נקודה.

  אציין רק כי לאחרונה קיבלתי פניה להגיע למסעדה ושם רמזו כי ישמחו אם אכתוב רק דברים טובים.
  אז אני לא כותב לפי בחירה, אני לא שכיר עט ולכן ויתרתי על התענוג.

  השבמחק
  תשובות
  1. כל הכבוד מעריך את הכנות שבדבר..גם אני הייתי מצפה שיגידו לי הכל בפנים לטוב ולרע....שף חיפאי

   מחק
  2. כל הכבוד מעריך את הכנות שבדבר..גם אני הייתי מצפה שיגידו לי הכל בפנים לטוב ולרע....שף חיפאי

   מחק
 9. אני פשוט בשוק כשאני קוראת את הביקורת שלך.
  ביקרתי במסעדה בשבוע שעבר עם משפחתי וחווינו חווייה שונה לחלוטין.
  דבר ראשון כנראה ששינו מעט את התפריט כי חלק מהמות שכתבת עליהן כבר לא נמצאות שם.
  לפתיחה הזמנו דואט מתוק שזה קוביות בטטה ופטריות שמפיניון מוקפצים בצ'ילי ושומשום היו פשוט טעימות והשאירו טעם של עוד, פסטייה מרוקאית במלית נתחי עוף ואגוזים שהיתה פשוט אלוהית.
  לעיקריות הזמנו דואט פילה, פרגיות בסילאן וקדירת ציידים וכל שלושת המנות היו מעולות. לקינוח כב לא ממש היה לנו מקום.
  ממליצה כן לשוב למסעדה ולתת לה צ'אנס כי כנראה ששיפרו שם הרבה דברים מאז שהית שם כי שוב, החווייה שלנו היתה פשוט מושלמת.

  השבמחק
 10. שלום מיטל
  כיוון שבניגוד לאחרים איני בטוח אם אכן זהו שמך הפרטי שהרי לא הגבת דרך הפרופיל שלך, אני קצת מטיל ספק באם באמת כתבת מילים אלו בכנות אמיתית.
  לגיא פרץ היתה האפשרות להוכיח שהמקום עבר שינוי מהותי ואף להוכיח ששאר במקומות שבניהולו אינם כך אלא שהוא מעדיף לעסוק באירועי יח"צ גרנדיוזים ומפונפנים לבלוגרים שגומלים לו בכתיבת מילות חנפנות וכך למעשה בודדים אלו שכותבים את האמת לאמיתה ללא מורא וללא פחד מאיומי תביעה (גיא פרץ שלח שליחים לאיים עלי להסיר את הפוסט)
  כיוון שלא התנסיתי בתיקונים במקום, אין לי אלא להשאיר את המילים כמות שהן (ועוד הייתי עדין כי המקום אינו ראוי להקרא "מסעדה")

  השבמחק
 11. ינואר 2014 , חשד שאיחסון הבשר עדיין לוקה בחסר וגובה קורבנות....אין לי מקור אחר , כי לא אכלתי בשום מקום אחר באותו זמן , לתשומת ליבך מר גיא פרץ וביחוד להנהלת מלון קראון פלאזה

  השבמחק