יום חמישי, 24 בנובמבר 2011

שווארמה בפיתה או שווארמה בלאפה?אפתח בגילוי נאות (צמד מילים שבלוגרים לאחרונה משתמשים יותר ויותר): מדובר בתמונות קשות לצפייה. במיוחד אם אתם רעבים.

בתקופת שרותי הצבאי, היה לנו מנהג. בכל פעם כשיצאנו מלבנון נהגנו לעצור כל פעם בדוכן שווארמה אחר בקרית שמונה או בשאר ערי האזור.
כך לאט לאט עשינו דירוג מחלקתי איזו שוארמה עדיפה מבחינת הניקיון (כיאה לחובשים) מבחינת הטעם (כיאה לבולסים) והכי חשוב VFM Value for money - מונח עסקי שמסביר את גובה החזר התמורה תמורת התשלום.
תוך חצי שנת שרות בקור הלבנוני העז, היתה לנו טבלה שתלינו אותה על קיר האמבולנס הצבאי (שאחר כך עם בוא מטעני-הצד הוסב לנגמ"ש) ואיתו נדדנו בין המוצבים. כך הבאנו את הבשורה לכל חיילי הגדוד כשכל אחד נותן את הדירוג שלו.
כילד, שתי שווארמיות ראיתי בחיי.
הראשונה היתה ברמת גן. את הקניות הגדולות ו"החשובות" של הבית, הורי נהגו לעשות בחנות השק"ם שהיתה בכיכר אורדע ברמת גן. רק מי שהיו לו קשרים טובים או קרוב משפחה ששרת בצהל כאיש קבע יכול היה להיכנס לחנויות השק"ם ושם הוא נדרש להציג "פנקס שק"ם" שהיו בו בולים שהקופאית היתה תולשת לפי גודל הקניה. הפנקס היה עובר במשפחה ככרטיס כניסה להיכל החיים הטובים. 
ביציאה מהשק"ם, היתה מסעדת שווארמה שהצליחה לכוון את ריח השיפוד המסתובב בדיוק לכיוון היציאה.
אין אחד שלא עצר לרגע, מי לקנות מנה הגונה ומי שמיצי העיכול הציקו לו בבטנו עד שהגיע לביתו והסתפק בפרוסה מרוחה בגבינה לבנה.
השניה, היתה בכיכר דיזינגוף, בסמוך לקולנוע אסתר, מלון סינמה של היום (אגב, מקום ששווה לבקר בו ולו רק לראות את הנוסטלגיה שנשמרה במלון. הם מאוד אוהבים שבאים להסתובב שם).
באותה שווארמה שהיתה כיכר, היו כסאות בדומה לבולי עץ עבים ועליהם ישבו הסועדים. אם אני זוכר נכון, פעם אחת צ'ופרתי ואכלתי שם מנה.
עד היום, אם אני עובר ליד אחת כזו שמזכירה לי את אותו הריח, אני חייב לעצור ולפרק מנה. ככה זה, לא עומדים מול זיכרונות ילדות.
בחרתי למזג בין שני הדברים. מחד, הסתקרנתי מהי השווארמה שתשחזר לי את הריחות וטעמי הילדות ומאידך, אף פעם לא ידעתי באמת מה ההבדל בין שווארמה בפיתה לשווארמה בלפה מבחינת החזר התמורה.
מעניין היה שחיפוש אחרי המילה שווארמה בגוגל, דוקא הביא יותר מתכוני שווארמה מאשר דוכני שווארמה.
דוכן השווארמה הראשון שעלה לי בחיפוש היה השווארמה של דבוש. השני היה שווארמה חזן והיה גם את שמש מרמת גן. 
היעד הנבחר היה דבוש. 
לשווארמה דבוש יש את השווארמטרון - רובוט לחיתוך השווארמה מהשיפוד הגדול (כבר אין את ההוא שמשחיז את הסכין וחותך מלמעלה למטה. עידן העתיד כבר כאן) הרובוט חותך את השווארמה לחתיכות קטנות ודקות והשיפוד מסתובב בתזמון מלא עם הסכין שחותכת. 
הנה סרטון שמצאתי ביוטיוב 

לפני הכל, אני חייב הסבר. אין פה בדיקה מדעית. אין פה מבחן טעימה. לא בדקתי את השרות, הניקיון (אם כי המקום היה מתוקתק ועבד במהירות ראויה) ושאר הדברים שבודקים במקום של אוכל. 
גם חוות דעת על טעם השווארמה לא תקבלו פה. נדיר למצוא שווארמה כושלת בטעמים כששומן הכבש מטפטף עליה בנדיבות. 
הרעיון היה כזה: קונים שווארמה אחת בפיתה ואחת בלאפה. מזמינים את אותו סוג השווארמה. רק סלט וקצת חומוס לפי המסורת. את הצ'יפס ביקשתי שיארזו בנפרד (חיסלתי את הצ'יפס באוטו בדרכי הביתה. לא עמדתי בפיתוי והריח)

לוקחים את השווארמות הביתה ו"מפרקים" את הכל לגורמים ושוקלים איפה יש יותר. מחשבון וקצת נתונים והנה יש לנו את המנה הכדאית. לכאורה משימה קלי קלות.
אחרי התשלום, המתנתי לתורי. הכל בדאבוש ממוחשב. החל מהשיפוד הרובוטי המשוכלל (ראו את הוידאו) ועד לעמדת מחשב בה רואים העובדים מהם הוראות הכנת השווארמה (מי רוצה חריף, עם או בלי צ'יפס, סלט כזה או אחר). תוך שניות המנה מוכנה והיא נארזת בהתאם ("אוכלים פה או לוקחים").
הבאתי את השווארמות הביתה.
מלאכת ההפרדה הזכירה ניתוח שהיינו עושים בתיכון בשיעורי ביולוגיה, עם כפפות, פינצטות ומגשים עליהם הנחתי את מרכיבי המנה. כל פריט נשקל ונרשם.
שווארמה בפיתה

שווארמה בלפה
 להלן התוצאות:

מבחינת ערך קלורי, לפי אתר פיט-לייף חיים בכושר שווארמה מהווה ארוחה מלאה שיש בה הכל, יותר מידי מהכל.
להלן התוצאות כפי שהעתקתי ישרות מהאתר http://www.fitlife.co.il/diet/calorie/shawarma-calorie.php 
חישוב קלוריות לשווארמה בלאפה
1 לאפה כ-420 קלוריות.
2 כפות חומוס - 150 קלוריות.
1 כף טחינה (דלילה 50% מים) - 50 קלוריות.
סלטים שונים - 100 קלוריות.
200 גרם שווארמה - 580 קלוריות (מדובר בשווארמה כפי שנמכרת במזללות עם שומן).
50 גרם צ'יפס - כ-140 קלוריות.
סה"כ קלוריות עבור מנת שווארמה בלאפה - 1420 קלוריות.
חישוב קלוריות לשווארמה בפיתה
בשווארמה בפיתה נכנסים פחות מרכיבים.
1 פיתה - 250 קלוריות.
1 כף חומוס - 75 קלוריות.
1 כף טחינה - 50 קלוריות.
סלטים שונים - 100 קלוריות.
150 גרם שווארמה - 330 קלוריות.
30 גרם צ'יפס - 88 קלוריות.
סה"כ קלוריות עבור מנת שווארמה בפיתה - 890 קלוריות.

לסיכום: 

מבחינה קלורית לכל הדעות השווארמה בלאפה היא כמעט כפולה מזו שבפיתה. 
בסקר קטנטן ששמתי בפייסבוק ששאלתי מה עדיף, רוב העונים בחרו בפיתה. 
לדעתי, זו שבלאפה היא גדולה ועמוסה אם כי מבחינה כספית היא הכדאית מבין השתיים. 


שיהיה בתיאבון

6 תגובות:

 1. אחלה מחקר. אני בכלל לא אוהבת שוארמה, אבל אם הייתי, הייתי הולכת על הפיתה. חיסכון בכיס זה טוב, אבל החיסכון הקלורי לוקח פה מבחינתי (:
  (אמרה והלכה לפרוס לעצמה עוד פרוסת עוגה...)

  השבמחק
 2. קיבלתי צרבת

  השבמחק
 3. אין פה שאלה של מה עדיף שניהם עדיפים פשוט שאלה על זה בוקר קמת

  השבמחק
 4. פוסט טוב מאוד ומרשים בהשקעה ובעומק המחקר.

  תמיד רצינו לעשות משהו דומה אצלו בבלוג אבל העצלנות והגרגרנות גורמות לבלוס את השווארמה מהר מדי מכדי להתעסק איתה בצורה מדעית.

  לדעתי בסופו של דבר אפשר (במקומות שאינם דבוש) לקבל צ'יפס בצד וככה להשאיר בלאפה יותר מקום לדברים אחרים, וגם ככל שההיכרות עם המקום עולה והיחס חביב אפשר לקבל לאפה מגולגלת בנדיבות רבה יותר.

  לגבי הפיתות - הן מותאמות לסגירת פינות \ אנשים שלא ממש רעבים \ דיאטות.

  (למרות שלאחרונה גיליתי שאני יכול לאכול אפילו פיתה עם סלטים בלבד וזה מספיק טוב בשביל להמשיך עוד כמה שעות - וגם לא מרגישים את המוות)

  השבמחק
 5. מצאתי מסעדת שווארמה.נקרא
  יאשקה
  .היתי מרוצה.


  השבמחק