יום שני, 9 במאי 2011

העצמאות הפרטית של סבא אהרון


לסבי אהרון היתה את העבודה הכי טובה בעולם, עד ש...
לפני מספר פוסטים, אחרי שסיפרתי על סבי האחד שנתפס בחשד לריגול לטובת הגרמנים, הבטחתי להקדיש פוסט נוסף לסבי השני, האנגלי שבחבורה.
בשבוע שעבר, בשעה שכולם מחפשים כל מיני אנשים שנגעו בתהילת המלוכה הבריטית כמרביתנו צפינו בחתונה המלכותית של פרינס וויליאם עם קייט הדוכסית מקיימברידג', לא יכולתי שלא להזכר בסיפורו של סבי שנגע בתהילה, ועוד איך נגע.
סבי נולד לשושלת רבנים ושוחטים ידועי שם. את מלאכת השחיטה הוא למד בעיר מנצ'סטר כממשיך השושלת המשפחתית ואף היה מדריך למצטיינים. שמו יצא למרחקים בזכות הידע הרב והכבוד שרכשה לו הקהילה.
יום אחד קיבל הצעה שלא יכול היה לסרב לה: להיות המוהל של בית המלוכה הבריטי.
קצת הסטוריה למי שמרים גבה: שושלת המלוכה הבריטית חיה באמונה שהם ממשיכי המלכות מימי דוד המלך (ומי אנו שנתווכח איתם) ועל כן, כאות להבדלותם משאר פשוטי העם, הם נוהגים למול את הזכרים שנולדים בחצר המלוכה.

משרת מוהל בית המלוכה אינה ברורה מאליה. מדובר במשרה מכובדת ששכרה הנאה בצידה ומקום של כבוד בקרב הקהילה היהודית בכל רחבי האי.
מידי יום היתה אוספת אותו מביתו אחת מהכרכרות המלכותיות והוא היה עושה את דרכו לארמון שם היה משרדו.
כל מה שהיה עליו לעשות הוא להמתין ללידת בן בכור אותו היה עליו למול תוך שבוע ימים מיום לידתו כשמוטלת על כתפיו אחריות רבה שכן כל אחד מיורשי העצר עתיד ביום מן הימים לרשת את כסא המלוכה.
מצד אחד, נגע בתהילה (במקומות הרגישים ביותר שיש) ומצד שני, בימים שנולדו רק בנות, היה יושב חסר מעש.


באחד מהימים, פנה סבי לממונה על אנשי סגל הארמון וביקש שיאשרו לו לשחוט ולמול בהתנדבות בקרב הקהילה שכן הוא חושש כי הוא מאבד את הפרקטיקה בעבודתו בשעה שרק נסיכות באות לעולם אלא שבית המלוכה חשב אחרת ואסר עליו כל עבודה אחרת ולא משנה אם תעשה בהתנדבות או בשכר.
כאחד שדם ג'ינג'י (ולא דם כחול) זורם בעורקיו, הרגיש סבי כאריה בכלוב והמקום היה צר עליו והחליט לעשות מעשה, לעלות לארץ ישראל שהיתה אף היא תחת השלטון הבריטי.
עשה מעשה וניגש למשרד ההגירה בלונדון אלא ששם הוא נענע בשלילה שכן לא יעלה על הדעת שעובד מבית המלוכה יבקש לעלות לארץ ישראל.
לאחר דין ודברים הבין שכל שעליו לעשות כדי להגיע לארץ המובטחת הוא לוותר על אזרחותו ועל כן, הגיע בשנית עם רעייתו למשרדי ההגירה כשהוא שורף את תעודת הזהות שלו בפתח המשרד כמחאה על שעליו לוותר על אזרחותו ותפקידו.
(לימים, הודות לשורשיו, ניסיתי להשיג אזרחות בריטית אלא שבשגרירות בתל אביב חשבו אחרת כשהראו לי תיעוד מפורט על מעלילו של סבי עליו השלום) איך השפיל את הממלכה כששרף את תעודותיו)
חודשיים לאחר מעשה "נפשע" זה, הודח סבי מתפקידו וזכה להגיע לארץ ישראל ולהיות מחלוצי הארץ.
באותם ימים טרם הקמת המדינה, בעוד הבריטים שולטים בארץ, נהגו קצינים בריטיים להתארח בביתם כשהם מוצאים בהם בעלי שפה משותפת אלא שסבתי שלא חיבבה את הקצינים הבריטיים עוד מהתקופה בה סורבו לעסוק בעבודה אחרת היתה מאזינה לשיחותיהם ומעבירה את המידע למחתרת ההגנה שבאזורם.


לארוחות יום העצמאות, אין יותר ישראלי מסביח אמיתי.
הסביח משלב טעמים ישראלים אמיתיים בין אם במנה שאוכלים ברחוב והן בסלט להגשה לצד ארוחת בשרים על האש.

הנה גרסת הפיקניק שלנו לסביח:
 מצרכים:
4 ביצים מבושלות עד לרתיחה
חציל אחד פרוס ומטוגן (אפשר למרוח שמן זית ולאפות בתנור)
5 עגבניות חתוכות גס
צרור בצל ירוק קצוץ
זיתי קלמטה מגולענים
טחינה לבנה

הכנה:
לפקיניק, אפשר לקחת את כל המרכיבים בקופסאות ולחבר לפני ההגשה
להגשה, מניחים את כל הירקות והביתים בקערת הגשה.
יוצקים טחינה מעל ומגישים עם משולשי פיתות ששהו מספר שניות על הגריל

עצמאות שמח

תגובה 1:

  1. סיפור מעניין לאללה. המתכון מהמם! רעיון מדליק וצילום משגע!

    מחכה ליום חמישי (:

    השבמחק