יום ראשון, 17 באפריל 2011

צרור מתכונים לליל הסדר וגם "גזרו וקראו להנאתכם מתחת לשולחן"


ליל הסדר חוזר ומעלה תהיות רבות בנוגע למהות העם היהודי החל מצאתו ממצרים ועד היום.
רוב ההחמרות, ההלכות והמנהגים באו לעמנו עם השנים כשבכל דור ודור מנסים להשתכלל יותר ויותר במקוריות מצוות ליל הסדר עד השאלות התמוהות למה צריך אקונומיקה או נייר טואלט כשר לפסח.
שנים אני מחפש סיבות אמיתיות ומשכנעות להבין למה לזה מותר ולשני אסור ולמה אנו נאלצים להיתקע עם אוכל חייזרי לצד קרובי משפחה שלא פגשנו שנים (חלקם גם עונים להגדרה חייזרים) בשילוב חותנת/גיסה/אחות/אמא (*מחק את המיותר, כל התשובות נכונות)  ולצערי אין אני מוצא תשובה מבוססת דיה כדי להבין האם לכך התכוון המשורר. 

בשעה שמחצית מבני ישראל עמלים בפירוק המטבח לגורמים (והחצי השני מתארחים אצלם) עולות בי שוב ושוב השאלות הקבועות למה עכשיו צריך לשלוף את התנור הבילט-אין החדש שקנינו רק לפני מספר חודשים מחשש שאולי מסתתרים שם שני פירורי חמץ קטנטנים והנה הן מזכירות לי בדיחה נושנה על יהודי שהחליט להמיר את דתו. לאחר שנים רבות של התלבטות, הוא ורעייתו פונים לראש הקהילה המקומית שיעזור להם לשוב לדת היהודית. יום אחד חוזר האיש לביתו ומבשר לרעייתו בשמחה "הרב הסכים שנחזור להיות יהודים כמו פעם".
"השתגעת?" שאלה האשה. "שבועיים לפני פסח????"

אם כבר בפסח עסקינן, כן כן, כולם כבר יודעים למה אוכלים ביצים במי מלח בליל הסדר (התשובה במהופך בעמוד 229) וחסר לכם שלא תשאלו את זה ב"סדר".
לאלו שאוכלים עם האשכנזים (קורה כמעט בכל משפחה ממוצעת), הגפילטע-פיש הוא סוג של הוכחה שאוכל יכול להיות מוזר/עב"מ/לא טעים (שוב, *מחק את המיותר, כל התשובות נכונות) אבל עוד ביס אחד עם קצת חרוסת וחזרת וביום שלישי זה יעבור עד השנה הבאה או לפחות עד ראש השנה.

סדרים רבים מכינים כוס חמישית לאליהו הנביא. דוד של החותנת של אבי, היה מנענע את רגל השולחן כדי שנראה שאליהו אכן שותה מהיין עד שתפסתי אותו על חם ומאז אני יודע שאליהו מצא סדר אחר, בטח יותר טעים משלנו.
כבכל שנה כשאני סופר את הדקות והשניות לשמוע את "לשנה הבאה בירושלים", יש מי שמתחיל עם 1 מי יודע, 10 מי יודע, 12 מי יודע?
עוד בנעורי אני זוכר שאמרו שהסדר נועד לילדים (זוכרים את "מה נשתנה"?). הילדים כבר ישנים. אי אפשר לשמור את התשובות ליום אחר? אפשר מבחן אמריקאי אולי?

לרגל החג הקרב ובא וכשרות לקוראינו הנאמנים, הנה מספר קישורים למתכונים שפורסמו בבלוג שלנו המתאימים להכנה לחג הפסח.
חלקם של המתכונים אינם "המסורתיים" הנהוגים בסדר אבל אם אתם מחפשים שדרוג או שינוי, אתם בהחלט מוזמנים להיעזר בהם .
הנה הקישורים:

מיוחד לפסח:
מנה ראשונה,סלטים, מרקים ותוספות:


מנה עיקרית 


קינוחים:
מאחלים לכם חג חרות שמח (נפשי, גשמי ורוחני) 
איה ומאיר2 comments:

  1. מאיפה משיגים צלעות טלה כאלו מדהימות

    השבמחק
  2. אפשר לבוא לעשות את הסדר אצלכם ??
    נראה לי יותר טעים ....

    השבמחק