יום ראשון, 27 במרץ 2011

אוכלים מהמסטינג - סלט סלמון מעושן עם מוצרלה וירקות אפויים וקלויים


כמעט כל יום עבודה סדיר מחייב אותנו בארוחת צהריים.

חלקנו לוקחים את ארוחת הצהריים שלנו בקופסאות/מגשיות מהבית ויש גם כאלה שהולכים על האוכל המוכן – הג'אנקפוד אבל הם לא הסיפור שלנו היום.
תרבות ה-lunchbox היא תרבות לא כל כך עתיקה למרות שארוחות לעבודה לקחו עוד מימים ימימה.
אם אני מנסה לרענן במוחי את רעיון של ארוחת צהריים שלוקחים אותה כצידה לדרך מהתקופה המוקדמת ככל האפשר בעולם המודרני, איני יכול שלא לפסוח על הלחם ציידים של "שתי גברות שמנות" הלוא הן קלריסה דיסקון רייט וג'ניפר פטרסון. שתי נשים עבות בשר ועגלגלות רכובות על אופנוע זוגי שחור בוהק מסוג טריומף כשהן תרות אחר תרבות האוכל המקומית.
קלריסה וג'ניפר הכירו כשהיו בשלניות במלחמת העולם ביחידת תותחנים של הצבא הבריטי ופינקו את הלוחמים בארוחות שחיתות שהן בישלו מהמוצרים שפגשו בסביבה.
לחם הציידים שימש כארוחה בשרית לציידים שהיו יוצאים לעבודת הצייד למספר ימים ביערות כשלצד כלי הנשק שלהם, הם לקחו ככר לחם מחמצת עמוס מכל טוב ובשרים משומרים.
את ארוחת הציידים ששתי השמנות הביאו, גיירתי כהלכה בהתאמה למטבח הישראלי שלנו ויום אחד נייחד גם לו מתכון. (מי שרוצה לקרוא על צמד השמנות מוזמן לראות בקישור הזה.  


הLUNCHBOX המקורי היה ככל הנראה תרגום של המסטינג הידוע שרובנו השתמשנו בו בטירונות (פריט אספנות מימי מלחמת העולם הראשונה שמי שממש מתגעגע שיחפש אותו באזור שוק הפשפשים ודיר באלקום מי שיביא מתכון בתוך מסטינג)  אולם גם הוא עבר שדרוג בשנת 1950 על ידי חברת Aladdin company of Nashville כאשר הקופסה עוצבה לגודל אחיד, דומה לתיבת טבק גדולה ועליה התנוססה מדבקה בגודל 4 אינץ' כדי שיהיה ניתן לזהות למי היא שייכת ואליה צורף בקבוק גדול, מבודד ומוזר שהיה האבטיפוס של התרמוס המפורסם.

תיבת הפח הפכה להיות פריט חובה בכל בית. הגברים והנשים היו קונים להם תיבה לפי הצבע או לפי העיטור שעליה על פי הפופולריות והילדים היו לוקחים את הלנץ'-בוקס לבית הספר כשהיא מעוטרת בגיבורי ילדות וקומיקס של וולט-דיסני.
חברות יצור רבות הציעו למכירה פריטים נילווים שונים שבאו לצד הלאנץ' בוקס והתיבה פכה לפריט כמעט חובה בכל סרט אמריקני חדש שיצא לאויר כפרסומת סמויה לעידוד מכירות.
מאוחר יותר הפכה הלאנץ'-בוקס לפריט שימושי והיא כבר עוצבה על ידי על ידי מספר מעצבים כקופסה שימושית לא רק לארוחות צהריים לעבודה ולבית הספר.
בשנת 1970 החלה לרדת הפופולאריות של הלאנצ'בוקס בעקבות לחץ ארגוני אמהות שמחו על שימוש בקופסאות האוכל ככלי נשק לפצח ראשי ילדים בתיגרות שאירעו בשטחי בית הספר וכתוצאה מכך, פסק ייצור תיבות המתכת ועברו לתיבות פלסטיק שהפכו להיות יותר משעממות ולא אטרקטיביות אם כי צבעוניות יותר כמו עיטורי סופרמן ומיקי מאוס.
בקרוב כנראה שאתחיל לקחת עימי מיני לאנץ'-בוקס וכהזדהות עם מי שכברן לוקח עימו אוכל לעבודה, הנה מתכון קליל שניתן לקחת את כל המרכיבים בנפרד וליצור ארוחה כמעט מלאה תוך מספר שניות


סלט סלמון מעושן עם מוצרלה וירקות אפויים וקלויים מוגש בלאנץ-בוקס
מצרכים:
200 גרם מוצרלה (השתמשתי בכדורי מוצרלה קטנים של גד)
שום שלם אפוי בתנור
פלפלים קלויים באש ומקולפים מהקליפה
זיתי קלמטה מגולענים
נבטי צנון מרירים (כמובן שאפשר גם כל סוג אחר של נבטים)
100 גרם סלמון מעושן פרוס (סוג הילטון)
מעט שמן זית לתיבול

הכנה:
מוציאים את כל המרכיבים לקערת ערבוב ומערבבים לסלט אחד גדול ומגישים 
2 comments:

  1. איזה מנה משגעת! צבעונית ומרעננת!
    אני לפעמים לוקחת לאנצבוקס לעבודה, אבל לרוב זה פלסטיקבוקס מלאה בעוגות ועוגיות שהכנתי ואני מנסה להיפטר מהם ולדאוג לכך שיתחסלו במשרד... (:

    השבמחק