יום רביעי, 23 במרץ 2011

סלט לקרדה ודג הזהב


אין ילד שלא גדל על איזו אגדה שהיה בה דג זהב.
בינקותנו היה זה הסיפור פרי עטו של פושקין על הדייג שתפס ברשתו דג זהב וכדי שישחרר אותו הבטיח לו הדג 3 משאלות כאשר מוסר ההשכל שלה היה "תפסת מרובה – לא תפסת", שאין לחמוד מעבר למה שידנו משגת.
האגדה הלכה וקיבלה אינסוף גרסאות ופירושים לילדים ולמבוגרים ואף פעם לא הבנתי איזה מן דייג זה שתופס דגי זהב שמיועדים לאכילה עד שהתמכרתי לטעמו של הסלמון המעושן הראשון שטעמתי כשהיינו מעבר לים ומאז אני מסוגל "לשאוב" קילוגרמים של סלמון בלי למצמץ ולהתחרט.

הדג מלוח הראשון שנכנס לחיי היה המשחק (די מטופש אם מביטים לאחור כמה עשרות בשנים) 1, 2, 3, דג מלוח. בה ה"עומד" היה צריך לזהות מי זז רבע מילימטר והיה צריך לשוב לתחילת המשחק.
עד היום איני מצליח להבין איך הסכמנו לקפץ למשמע משפט זה.


כילד אני זוכר את אבי מתענג על דג מלוח או לקרדה שהיה מביא מהשוק או מהמעדניה. הוא היה מספר לי איך המוכר מכניס את כל זרועו לעומק החבית ושולף דג מלוח שלם (לא, הם לא גדלים פילטים, מישהו מנקה אותם ועל כך כתבנו בפוסט על דגים מלוחים כבושים)
זכור לי בוודאות איך הייתי מחמיץ פנים רק מהמחשבה שהאיש שב לביתו כשהוא "מריח" מדגים מלוחים. אני חייב להודות שרק המחשבה על הריחות די מנעו ממני לטעום מהדגים שהביא עד שהבנתי כמה פספסתי וכשביתי הקטנה החלה לטעום לקרדה והתלקקה לה בהנאה, חייכתי להנאתי. Welcome to the family אמרתי לה בגאווה.

כן, הדגים הכבושים והמעושנים שייכים לפעם, לטעמים של השוק ולרענן זיכרונות ילדות.
לפני כשבוע קניתי דגים מלוחים שלמים (ולא נקיים וארוזים) ופרקתי אותם בהנאה, רק כדי להרגיש את הטעם והריח האמיתי של פעם
אנו פוגשים את הדגים האלו בסיורים שלנו או בקניות התכופות בשוק.
את הלקרדה שלנו אנו קונים בשוק לוינסקי אצל משה לבנזון ברחוב פיג'וטו או אצל אברמנטו השכן שמביא לקרדה בטעם "כחול".
לדבריו של מוישה, כיום אין "לקדרה" אמיתית, מדובר בדג שנכחד אבל עדיין מכינים את המקרל באותה השיטה ובטעם דומה ללקרדה שהיה פעם. ניסיון שהיה בעבר להביא לקרדה טורקית לא צלח בגלל חוסר התעניינות ואולי בגלל המתיחות שיש לנו עם ארדואן ושות'.
דגים מלוחים ומעושנים יש בשפע כמעט בכל מעדניה שמכבדת את עצמה אבל בחרו לכם אחת כזאת שיודעת לפנק אתכם ומכינה לכם את הדג כמו שאתם אוהבים. פרוס, נקי וכמובן טרי.


סלט לקרדה:

מצרכים:
דג לקרדה, נקי מעור ומעצמות ומפולט.
בצל ירוק קצוץ דקדק
עלי נענע קצוצים
פטרוזיליה או כוסברה קצוצה
שמן זית לתיבול
חומץ בלסמי
דבש

הכנה:
את כל המרכיבים מכניסים לקערת ערבוב.
יוצקים מעל מעט שמן זית ומתבלים ברוטב שאוהבים או קצת חומץ בלסמי עם כף דבש ואוכלים עם ברוסקטות פריכות.תגובה 1: