יום שלישי, 12 באוקטובר 2010

פסטיבל היין ה-12 של יקבי יהודה מרימים בגדול כוסית לחייםהוזמנו על ידי המועצה האזורית מטה יהודה, עמותת התיירות ובעלי היקבים במועצה, לסיור יקבים וכן לטעימת יינות מהיקבים שבשטח המועצה המקיימים זו השנה ה-12 את פסטיבל היין של יקבי יהודה.בפסטיבל השנה הוחלט לראשונה להזמין את הציבור הרחב ל"הרמת הכוסית הגדולה ביותר שנערכה בישראל", שתיערך ביום שישי ה-29 באוקטובר בשעה 11:00, במתחם "לילות כנען", בקיבוץ צרעה.
את הסיור התחלנו בשעות הצהריים בביקור במספר יקבים. אורחי הסיור היו בלוגרים נוספים, עיתונאים ופרנסי המועצה והכל על מנת לחשוף אותנו לתופעה המעניינת שפרחה לה באזור הרי יהודה.
עיון במפה שקיבלנו חשף אותנו למשהו מאוד מעניין, בשטח המועצה, קיימים כ-30 יקבים שונים. חלקם כעסק גדול ומשגשג, חלקם כעסק משפחתי או כתחביב שהפך להיות סוג של מקצוע.
הפריחה המעניינת באזור נובעת מהמבנה ההררי של המקום והאקלים המתאים לגידולי גפנים כבר כמה מאות שנים.


קצת על פסטיבל היין של מטה יהודה: פסטיבל היין ה-12 יחל ביום שישי ה-1 באוקטובר, ייערך כחודש שלם וישלב מגוון עצום של פעילויות לכל המשפחה, טעימות יין, סיורים, דריכת ענבים, מרוץ יקבים ועוד פעילויות רבות אחרות. האירוע המרכזי ייערך ביום חמישי ה-28 באוקטובר משות הערב וביום שישי ה-29 באוקטובר במהלך הבוקר והצהריים במתחם "לילות כנען" בקיבוץ צרעה. באירוע זה ניתן יהיה לטעום ממיטב תוצרת היקבים, ליהנות ממופעים מוסיקליים ולטעום ממנות שנעשות ממיטב חומרי הגלם המייצגים את האזור.


כמו כן, השנה יושק לראשונה סיור היקבים "חנה, סע וטעם", שיתקיים במהלך חודש אוקטובר בכל יום שישי ממתחם הרכבת בבית שמש וילווה על ידי מדריך מקצועי. האוטובוס יעבור בהרי יהודה, בתוך צמחיה ירוקה ובנופים מרהיבים, בליווי הסברים על ההיסטוריה והתרבות של האזור עוד מימי התנ"ך. חובבי היין יבקרו ב-3 יקבים שונים לטעימות והיכרות עם הייננים. תינתן אפשרות לרכוש יינות בוטיק ושמני זית מקומיים. הסיור יסתיים בשעה 13:00 ועלותו 50 ₪ ברישום מראש בטל': *8108.
ועכשיו לסיור שלנו: את סיור פתחנו בביקור ביקב קיבוץ נחשון, אחריו אחרי תצפית קצרה על האזור, במקום בו שוכנת גת קדומה לדריכת ענבים, מה שמראה על ההיסטוריה של המקום, המשכנו לנסוע לפי השילוט "ליקב מוני" הנמצא ממש ליד מנזר דיר רפעת. משפחת ערטול רכשה את הקרקע מהמנזר הנמצא בבעלות הפטריאך היווני והחליטה לנטוע במקום מטעי זיתים וכרמים. את גידול הזיתים הכירה המשפחה עוד משנותיה הרבות בגליל בכפר מרר וגידול הגפנים היה די חדש להם.  תוך שהם לומדים את סודות היין, פתחה המשפחה את היקב ואף קראה אותו על שמו של מוני ערטול, אחד מבני המשפחה שנפטר ממחלה קשה.


משם, לאירוע הטעימות במתחם יקב טפפרברג. האמת, די קשה לטעום
30 סוגי יין שונים מכ-15 יקבים אבל מי אנחנו שנסרב ליין טוב.


כמה נאומים וכו' ועברנו לשלב הטעימות של נבחרי היקבים שבאזור תוך כדי שאנחנו מפטפטים איתם ומגלים את עולמם המעניין כל כך, איך הגיעו לגדל ולייצר יין ומהו חזונם והכל במסגרת "דרך היין של מטה יהודה"


היקבים המשתתפים בפסטיבל: בן חנה, בר גיורא, משק יין הנס שטרנבך, טפרברג 1870, יהודה, כץ, כרמי יוסף, לה טרה פרומסה, לטרון, מוני, נבו, נחשון, סוסון ים, עגור, עמק האלה, ענתות, פלם, צובה, צפרירים, צרעה, קטלב, קלע דוד, קסטל, שורק ושריגים.
אנחנו אישית אהבנו את היינות של אוריאל מיקב שריגים, את היין של שוקי מיקב עגור, את היין של כץ ואת היינות המעניינים מאוד של יקב ענתות שגיאוגרפית בכלל לא מהמקום אבל בהחלט בעל אמירה בעניין.


באחד הנאומים שמענו את ראש המועצה האזורית מטה יהודה, משה דדון שאמר שייקבי מטה יהודה הפכו במרוצת השנים לשם דבר בארץ ובעולם. דרך ארוכה ומלאת מהמורות חוו הייננים עד שהענף הפך למשגשג ואיכותי. ראש המועצה האנרגטי הבטיח כי המועצה האזורית מטה יהודה תמשיך לפעול על מנת שהעושים במלאכה, הכורמים והייננים, יקבלו את כל הסיוע הנדרש עד להפיכת האזור כולו לחבל היין הלאומי. מה נגיד? שיצליחו.


פגשנו גם את יוסי יתח, יושב ראש מועדון יקבי יהודה שציין שמדובר אזור ייחודי ואיכותי לגידול ענבי יין בו עשו יינות גם בזמן הקדום, וכעת, בימינו, הוא זוכה לתקומה מחודשת. דרכי היין משמשות אבן שואבת לתיירות בכל ארצות העולם וגם אצלנו מתפתחת המגמה, כפי שמתבקש באזור בו מכינים יין עוד מתקופת המקרא.


כל זאת  לצד מרוץ היקבים שייערך ביום שישי ה-22 באוקטובר, טיולים ופעילויות לכל המשפחה דוגמת: תערוכת הציורים "החברים של אבא" בכפר האמנים האקולוגי "ורטיגו", סיורים ביער הפסלים, יריד "אמנים מארחים" של אומני האלה, טעימות אוכל מקומי, דריכת ענבים בגתות עתיקות ועוד.
      בנוסף לכך, בכל יקב הכינו פעילויות שונות וניתן להתעדכן בהן באתר הפסטיבל או באמצעות קשר ישיר


      עם היקבים.
מרכז מידע פסטיבל היין - 24 שעות ביממה - *8108

מיותר לציין שהיינו אורחי היקבים והמועצה 

לחיים, איה ומאיר


תגובה 1:

  1. איזה יד
    אירוע יין מתוקתק ומהנה
    אני ממליץ לכל אחד להשתתף

    ששת

    השבמחק