יום ראשון, 29 באוגוסט 2010

נפוליאון הקטן אולי לא כבש את כל העולם אבל בהחלט לימד אותנו כמה דברים באוכל – ביף וולינגטון.


תוך כדי שאנו תרים אחרי מתכונים מעניינים עם טעמים מרחבי העולם, שמנו לב לתופעה די מעניינת שיש לא מעט מתכונים שזכו לייחוס ליד שמו של נפוליאון. בכלל, מתברר שפריחת המטבח הצרפתי החלה ממש סמוך לתקופה בה הננס הצרפתי החליט שהוא חייב לכבוש את העולם. הביסטרו הצרפתי הידוע, המצוי היום בכל פינה או עיר שמכבדת את עצמה, היה למעשה סוג של פונדק שחיכה ללוחמים הצרפתים והגיש להם מנות ב"טעם של הבית" ואולי רק בגלל כבוד הקיסר הצרפתי וחזונו, יצא לו המטבח הצרפתי מעבר לגבולות המדינה ובכך הופצו גם טעמיו המשובחים.
לנפוליאון גם מיוחס המשפט הידוע, "אני חושש יותר מחיילים רעבים שיתקוממו נגדי מאשר עוד 2000 אוייבים" וכנראה שהבחור הבין היטב במדובר.


בואו נזכיר לכם כמה דוגמאות למנות על שם נפוליאון:
נתחיל במנה ידועה בשם עוף מרנגו.
עוף מרנגו הוא עוף מטוגן עם שום ועגבניות, זיתים עם ברנדי וביצים.
המנה נולדה בשדה הקרב ב14 ביוני בשנת 1800 כאשר נפוליאון בונפרטה (השובב הזה עוד מעט יחזור, סבלנות) הביס עם צבאו את הכפר האוסטרו הונגרי מרנו אחרי שטווח אלפים. מכיוון שידוע שהצבא צועד על קיבתו, טבחי הצבא הצרפתי בזזו מכל הבא ליד  במשקי הכפר על מנת שיוכלו להשביע את החיילים. המוצרים שנמצאו בכפר הם המוצרים שמרכיבים את המנה.

נציין גם את עוגת נפוליאון שהוכנה לקראת כיבוש רוסיה , מאפה במילוי קרם צרפתי וגם את לובסטר נפוליאון המפורסם וישנם עוד מנות למכביר

15 שנה אחר כך בשנת 1815, נפוליאון ידידנו שיכור ניצחונות אחרי שהביס כל מתנגד והנה הוא מגיע לעיירה ווטרלו (זוכרים את להקת אבבא? הנה תזכורת) שבבלגיה, ושם החל לתכנן את קרב ווטרלו הידוע גם כקרבו האחרון של השובב.
הדוכס מוולינגטון שעמד בראש הצבא הבריטי, היה זה שהביס את העריץ הצרפתי וכשחזר זה למולדתו כשהוא עטור שבחים, העיז אחד מטבחיו לכבד אותו במנה מיוחדת שנקראה על שמו, הלו היא הביף וולינגטון המפורסם.
הדוכס מוולינגטון היה מאוד שמרן בטעמיו וככל הנראה אותו טבח שהמציא את המנה לקח סיכון לא קטן לחייו במידה והמנה לא תהיה נעימה לחיכו של הדוכס מוולינגטון.
מתברר שכדאי להביס את נפוליאון, בסופו של דבר, מקבלים אפילו מנה על שמך ואנחנו שואלים מעניין מה היה קורה אילו נפוליאון היה מובס בארץ הקודש. האם לחמין שלנו היו קוראים חמין נפולאון?

סופו של נפוליאון מתברר גם קשור לאוכל ואפילו לאוכל טוב רק בנסיבות טרגיות לחלוטין.
ההסטוריה מספרת כי נפוליאון נהרג על ידי מתנקש בריטי, אולם נתיחה שאחר המוות כ-180 שנה אחרי מותו מגלה כי הברדקיסט שרצה לכבוש את העולם מת בכלל מסרטן בקיבה וזאת לאור הסטוריה דומה במשפחתו והסיבה היותר ברורה: האוכל הגרוע שאכל במסגרת מסעותיו לכבוש את העולם.
והנה המתכון שלנו לביף וולינגטון כהוקרה לדוכס שעצר את נפוליאון מלכת. אחרת גם אנחנו היינו דוברי צרפתית היום:

מצרכים:
נתח בשר רצוי פילה ללא שומנים במשקל כ-1 ק"ג בגודל אחיד
4-5 בצלי שאלוט או בצלים קטנים
פטריות חתוכות לפרוסות.
חרדל
בצק עלים

שלבי ההכנה:
מחממים מחבת ברזל כבדה עם מען שמן זית, צורבים עליה את הבשר לסגירה מכל הצדדים
מוציאים את הבשר ומוספים מעט יין אדום ומצמצמים לקבלת רוטב סמיך
מקרמלים בצלי שאלוט עם הפטריות ומצמצמים עם עוד מעט יין
פותחים את הבצק, מנחים במרכז במקום בו יונח נתח הבשר, שורה של הפטריות עם הבצל
מברישים את הבשר בחרדל ומניחים מעל הבצק
עוטפים את הבשר, סוגרים בצדדים כך שהתפר בין שני הצדדים יהיה מתחת לנתח ועושים מעל חורים לארובות ליציאת האויר. אפשר בהחלט להשתמש בשאריות הבצק לקישוטים קטנים, יעשה לכם נעים בעין.
מברישים בביצה
אופים 10 דקות חום 220
ועוד חצי שעה ב180
המלצה חמה מאוד: להניח את כל החבילה היפה בתוך תבנית אנגליש קייק כדי שהבצק לא יפול.
המהדרים, מוסיפים כבד אווז או פרוסות חזה אווז
איה צילמה, אכלה ואפילו לא השאירה כלום בצלחת
מאיר בישל, טעם וטען שהיה יכול להכין יותר טעים

בסיכומו של דבר, אני מצדעים גם לנפוליאון וגם לדוכס מוולינגטון3 תגובות:

 1. לא פלא שהילדים בבית התמחוי לא קיבלו כלום....עכשיו הכל ברור

  השבמחק
 2. קודם כל: פוסט מדהים מדהים מדהים! התמונות, המתכונים וכל מה שמסביב. כעת, אם תרשו לי, יש לי תוספת קטנטנה בעניין סיבת המוות של נפוליאון, משהו שגיליתי תוך כדי הכנת הפוסט על יתרונות טבעוף והסכנה שבהלעטת העופות באנטיביוטיקה ומאיצי גדילה: יש טענה שנפוליאון הורעל בצורה שיטתית ואיטית ע"י חומר הקרוי ארסן. החומר הזה נמצא בריכוז הגבוה ביותר בעופות אך נמצא בעצם כמעט בכל דבר שאנחנו אוכלים - כשהוא מתוסף למזון במינון מוגבר ובאופן שיטתי, הוא גורם לסרטן ולשאר חוליים בכבד ובכל הגוף. לדעתי? הוא הרעיל את עצמו עם כל הבליסה המטורפת שלו...

  השבמחק
 3. שנאמר "הצבא צועד על קיבתו".
  איפה חותמים פה קבע?
  הולכת להביא את המסטינג...

  השבמחק